100. Ölüm Yıl Dönümü’nde Camille Saint-Saens’ı Anma Konseri

“CAMILLE SAINT-SAENS’I ANMA KONSERİ"
“CAMILLE SAINT-SAENS’I ANMA KONSERİ”

10 Aralık 2021 Cuma akşamı saat 20.00’de İstanbul AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecek İDSO DenizBank Konserleri – “Camille Saint-Saens 100. Ölüm Yıl Dönümü Anma Akşamı”nda; ülkemizin yetiştirdiği yetenekli ve başarılı genç müzisyenler arasında yer alan şef Can Okan yönetiminde, hem akademisyen hem de kemancı olarak ülkemizin müzik yaşamına katkı sunan, genç ve başarılı keman sanatçısı Bahar Biricik sanatseverlerle buluşacak. Camille Saint-Saens’ın en sevilen eserleri arasından bir seçki, dinleyicilere unutulmaz saatler yaşatacak.

Üstün yetenekli bir çocuk, parlak bir piyanist, çok yönlü bir besteci, hatta iyi bir ressam…

Yalnızca müzikte değil sanatın hemen her alanında ve bilimde de söz sahibi dahi kişilik olan Camille Saint-Saens; Fransız besteci, orkestra şefi, orgcu ve piyanisttir. En bilinen eserleri; Hayvanlar Karnavalı, Introduction and Rondo Capriccioso, Danse Macabre’dir. Piyano Konçertoları, 3. Senfonisi ve Samson ile Dalilah isimli eserleri ile de tanınan Fransız bestecinin, çok küçük yaşta yeteneği kendini belli etmiştir. Bir dizi senfonik şiirin ardından kendisine büyük ün sağlayan 5 piyano konçertosu yazmıştır. En iyi eserlerinden biri olan 3.Senfonisi’ni Lizst’e ithaf etmiştir. Seyahati seven bir kişidir ve Cezayir kültüründen çok etkilenmiştir. Son dönem eserleri bu kültürden izler taşır.

Program

  • Camille Saint-Saens, “Danse Macabre”
  • Camille Saint-Saens, “Introduction and Rondo Capriccioso”
  • Camille Saint-Saens, “Havanaise”
  • Camille Saint-Saens, “Bacchanale”

İDSO Müdürü Timuçin Abacı; “İDSO DenizBank konser programımızda bu hafta ünlü Fransız besteci, orkestra şefi, orgcu ve piyanist olan Camille Saint-Saens’ı ölümünün 100. yıl dönümü’nde bir konserle anacağız. İstanbul AKM’deki bu konserimizde tüm müzikseverleri görmekten ve bu klasik müzik akşamını hep beraber yaşamaktan mutluluk duyacağız” diyor.

İDSO konser biletleri biletinial.com’dan temin edilebilir.

BİLGİ

İDSO DenizBank Konserleri’nde sanatçıların, görevlilerin ve müzikseverlerin önleyici sağlık hizmetleri ve malzemeleri; BİR ADIM SAĞLIK şirketi ekiplerince sponsor olarak sağlanmaktadır.

İstanbul AKM, %50 kapasiteyle kullanılmakta ve Maske-Mesafe-Hijyen kuralları eksiksiz uygulanmaktadır.

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.