125. Ölüm Yıl Dönümü’nde Johannes Brahms’ı Anma Konseri

25 Mart 2022 Cuma akşamı saat 20.00’de İstanbul AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecek İDSO DenizBank Konserleri “Johannes Brahms 125. Ölüm Yıl Dönümü Anma Akşamı”nda; usta sanatçının en sevilen eserleri arasından bir seçki ile dinleyicilere unutulmaz saatler yaşatılacak.

22 yıl Berlin Senfoni Orkestrası’nın şefliğini üstlenen dünyaca ünlü İsrailli besteci ve şef Lior Shambadal yönetimindeki orkestra; müzik tarihinde klasik dönemin mirasını romantik dönemin derinliğiyle harmanlayan; buluşları ve ince işçiliğiyle en mükemmeliyetçi bestecilerden biri olarak anılanJohannes Brahms’ın eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Brahms’ın en popüler eserlerinden biri olan ve bestecinin kendisinin de favori olarak gösterdiği “Haydn Teması Üzerine Varyasyonlar” ve bestecinin 14 yılda tamamladığı ilk senfonisi “Senfoni No:1” bu haftaki konser repertuarında seslendirilecek.

Johannes Brahms

Johannes Brahms (7 Mayıs 1833, Hamburg – 3 Nisan 1897, Viyana) Alman piyanist, orkestra şefi ve 19. yüzyılın ikinci yarısının en önemli Romantik dönem bestecilerindendir. Hamburg’da Lutheran bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve profesyonel yaşamının çoğunu Viyana’da geçirdi. Bazen Johann Sebastian Bach ve Ludwig van Beethoven ile müziğin “Üç B”sinden biri olarak gruplandırılır, bu yorum aslında on dokuzuncu yüzyıl orkestra şefi Hans von Bülow tarafından yapılmıştır.

Brahms, senfoni orkestrası, oda toplulukları, piyano, org, ses ve koro için besteler yapmıştır. Bir virtüöz piyanist olarak kendi eserlerinin birçoğunun prömiyerini kendi yaptı. Piyanist Clara Schumann ve kemancı Joseph Joachim (üç yakın arkadaştı) dahil zamanının önde gelen sanatçılarıyla çalıştı. Eserlerinin çoğu, modern konser repertuvarının parçaları oldu.

Brahms, çağdaşları ve sonraki yazarlar tarafından hem gelenekçi hem de yenilikçi olarak kabul edildi. Müziğinin kökleri, klasik müzik ustalarının yapılarına ve kompozisyon tekniklerine dayanır. Bu yapıların içine derinden romantik motifler gömülüdür. Bazı çağdaşları onun müziğini fazlasıyla akademik bulsa da katkısı ve işçiliği Arnold Schoenberg ve Edward Elgar gibi çeşitli isimler tarafından takdir edildi. Brahms’ın eserlerinin gayretli, yüksek düzeyde oluşturulmuş doğası bir nesil boyunca besteciler için başlangıç noktası ve bir ilham kaynağıydı.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar