16. Akbank Kısa Film Festivali Kazananları ve “Evde Kısa Film” Yarışması

16. Akbank Kısa Film Festivali Kazananları ve "Evde Kısa Film" Yarışması


74 ülkeden toplam 2.217 kısa filmin başvurduğu 16. Akbank Kısa Film Festivali yarışma sonuçları Ceyda Düvenci’nin sunumuyla Akbank Sanat Instagram hesabında gerçekleşen canlı yayında açıklandı.

Görüntü yönetmeni Cansu Boğuşlu, akademisyen Ahmet Bikiç ve yönetmen Selim Evci’den oluşan yarışma ön eleme jürisinin değerlendirmesi sonucu;

Ulusal Yarışma bölümünde “En İyi Kısa Film” ödülü, yönetmenliğini Gökalp Gönen’in üstlendiği “Avarya” filminin olurken, bu bölümde mansiyona değer görülen yapımlar Ahmet Keçili’nin Dede filmi ve yönetmen Kasım Ördek’in Yağmur Olup Şehre Düşüyorum isimli filmi oldu.

Uluslararası Yarışma bölümünde Çek Cumhuriyeti’nden Dar-ia Kashcheeva yönetmenliğindeki Daughter adlı filmiyle “En İyi Kısa Film” ödülünü alırken, bu bölümde mansiyona değer görülen yapımlar ise İran’lı yönetmen Mohammad Hormozi’nin Inner Self ve Mısırlı yönetmen Morad Mostafa’nın Ward’s Henna Party filmleri oldu.

Bu yıl 752 senaryonun başvurduğu Akbank Kısa Film Forum bölümünde finale kalan 8 senaryo arasından Sandra Peso’nun Bimba projesi “En İyi Senaryo” ödülünü alırken Ayça Çiftçi’nin O Yaz senaryosu ile mansiyona değer görüldü.

“Evde Kısa Film” Yarışması

Festival kapsamında bu yıla özel “Evde Kısa Film Yarışması” düzenleniyor. Yarışmaya katılmak isteyenler son bir ay içerisinde çekilen en az 2, en fazla 5 dakikalık filmleriyle başvuru yapabilecek. 4-24 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Jüri değerlendirmeleri sonrasında sonuçlar 5 Haziran’da Akbank Sanat Instagram sayfasından açıklanacak.

Paylaşın!

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.