16. İstanbul Bienali Sindirim Programı BENZİN Kamusal Etkinliği

16. İstanbul Bienali Sindirim Programı BENZİN Kamusal Etkinliği

BENZİN kamusal etkinliği, 5 Ekim saat 12:00’de 16. İstanbul Bienali Kamusal Programı kapsamında WORLBMON’da (MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi) peş peşe sunum ve performanslarla gerçekleşecek.

BENZİN kamusal etkinliğinin merkezine fosil yakıtların itibarsızlaştırılmasının ve umudun gerekliliği oturuyor. İklim krizinin aciliyeti karşısında enerji politikalarını, fosil yakıtların gündelik halini, çevre ihtilaflarını konuşuyor, kentteki geçicilik ve canlılığa varıyoruz. Şu konuda hemfikiriz: Fosil yakıtlarının suç aleri ilan edilmesi gerekiyor. Toplumsal hareketlerin dönüştürücü gücüne, temsile, yaratıcı, şiddetsiz iklim mitinglerine umuda inancımız tam.

Etkinlik Begüm Özkaynak/ Ümit Şahin, Jale Karabekir, Ömer Madra, Burcu Tokuç, Cansın Asarlı, Eraslan Sağlam, Gül Şener, Yasemin Çolak/ Cihan Küçük/ kaybid/ Yokoluş İsyanı’ndan Eymen Aktel’in katılımlarıyla gerçekleştirilecek.

Sindirim Programı – birbuçuk: Ekoloji ve Sanat Çalışmaları

İklim değişikliği-enerji ekonomisti ve performans sanatçısı Ayşe Ceren Sarı, çevrebilimci ve sanatçı Serkan Kaptan ve küratör Yasemin Ülgen’den oluşan birbuçuk (Ekoloji ve Sanat Çalışmaları) tarafından tasarlanan Sindirim Programı, birbuçuk’un 2017’de başlattığı Solunum Buluşmaları’nın devamı niteliğinde. Bu herkese açık etkinliklerde, gündelik yaşantımızın birer parçası olarak kanıksadığımız, sıradan gibi görünen nesneler tartışmaya ve araştırmaya açılıyor. Sosyoekolojik metabolizma kavramı merkeze alınarak su, tarım, iklim, enerji, kent, atık, toplumsal cinsiyet, müşterekler ve gelecek gibi olguların bilim, toplumsal hareketler ve sanat pratikleriyle kesiştiği noktalar ve tüm bu pratikler arasındaki diyalog imkânları keşfediliyor.

Etkinlik ücretsizdir.

MSGSÜ Resim ve Heykel Müzesi
Meclis-i Mebusan Caddesi No: 2, Tophane, İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.