17. İstanbul Bienali Çocuklara Soruyor: Kuşlar Ne Düşünüyor?İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 2007–2026 Bienal Sponsoru Koç Holding’in desteğiyle düzenlenen 17. İstanbul Bienali, Eylül ayında kapılarını açarak tüm şehre yayılmaya hazırlanıyor. Bienal kapsamında yürütülen “Kuşlar Ne Düşünüyor?” başlıklı proje, odağına 6-14 yaş arasındaki çocukları alıyor ve onlara eşlik eden yetişkinleri, öğretmenleri ve farklı alanlardan uzmanları da çevrelerindeki kuşları gözlemlemeye, onlar hakkında düşünmeye ve doğayla yeniden bağlantı kurmaya çağırıyor.

Kuşlar Ne Düşünüyor?
Kuşlar Ne Düşünüyor?

İstanbul Bienali ve İKSV Alt Kat tarafından hayata geçirilen proje, Eğitim Reformu Girişimi (ERG), Hisar Okulları, Öğretmen Ağı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi ve Today at Apple’ın işbirliğinde, pek çok farklı disiplinden uzman, sanatçı, öğretmen, biliminsanı ve paydaşı bir araya getiriyor.
Proje, çocukları kuşlar, doğa ve insan dışı türlerle yeniden ilişkilendirmek için yaratıcı bir süreç başlatmayı, çocukların kuşlar üzerinden tüm doğa hakkında düşünmelerini sağlamayı ve hayal güçlerini harekete geçirmeyi amaçlıyor. Proje aynı zamanda öğretmenlere “kuşlar” konu başlığı altında çokdisiplinli öğrenme yöntemlerine başvurma imkânı sağlayacak. Öğretmenler, çocuklarla birlikte iklim değişikliği, modern sanayi sistemleri ve toplumlar, yaşam biçimleri, üretim ve tüketim, geleneksel ekosistemler ve yerli toplumlarla ilgili çağrışımlar ve bağlantılar kurmaya, sorular sormaya teşvik edilecek.

Proje kapsamında “öğretmen” ve “çocuklar ve eşlik eden yetişkinlere” yönelik iki rehber hazırlandı. Bu rehberlerde çocuklara yöneltilen sorular, kuşların nasıl düşündükleri, insanları nasıl gördükleri, çevresel değişikliklerin yaşamlarındaki etkileri, barınmaları, beslenmeleri, hareketleri gibi konulara değiniyor. “Kuşlar ne düşünüyor?”, “Bizimle konuşabilselerdi ne derlerdi?”, “Kuşları izleyerek neler öğrenebiliriz?” gibi sorular, çocukların dinleme, gözlemleme, konsantre olma, belgeleme ve araştırma becerilerini geliştirmeyi hedefliyor. Kuş gözlemine yönelik kapsamlı bilgiler ve kaynak dosyaların da paylaşıldığı rehberin çocuklar ve eşlik eden yetişkinler için olan versiyonuna buradan, öğretmenler için olan versiyonuna buradan erişebilirsiniz.

Bienal tüm çocukları kuşları gözlemleye ve bienale katılmaya davet ediyor

Çocuklar, rehberlerde yer alan sorulara verdikleri yanıtlar etrafında üretecekleri içeriklerle bienale katılabiliyor. Projeye katılmak için metin, resim, fotoğraf, ses ya da video gibi farklı formatlardaki üretimlerin buradaki forma yüklenmesi yeterli. Rehberleri takip ederek yalnızca kuş gözlemi yapmak ve kuşlara dair yeni bilgiler edinmek de mümkün.

Çocuklardan gelecek üretimler, Temmuz ayından itibaren proje için özel olarak hazırlanacak web sitesinde erişime açılacak. Proje kapsamında, bienalle eşzamanlı kuş gözlem turları ve atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek.

“Kuşlar Ne Düşünüyor?” projesinin görsel kimliği ve rehberleri, Emre Çıkınoğlu tarafından tasarlandı.

“Kuşlar Ne Düşünüyor?” projesiyle ilgili ayrıntılı bilgiler İstanbul Bienali ve İKSV Alt Kat’ın sosyal medya hesaplarından da takip edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar