18 – 23 Ekim 2022 Sinematek/Sinema Evi Film Gösterimleri

Sinematek/Sinema Evi, Ekim – Aralık programının gösterimlerine 18 Ekim itibarıyla başlıyor.

30 Aralık’ta son bulacak programda, 1930’larda Fransız sinemasına damga vuran Şiirsel Gerçekçilik seçkisinin yanı sıra, her yıl İtalya’nın Bologna kentinde düzenlenen ve temel amacı yeni restore ettiği filmleri seyirciye sunmak olan, dünyanın en önemli film restorasyon merkezlerinden Cineteca di Bologna’nın film festivali Il Cinema Ritrovato’nun bu yıl restore edilmiş filmler programından 6 film de yenilenmiş kopyalarıyla yer alıyor.

Sinematek/Sinema Evi Film Gösterimleri
18-23 Ekim 2022 Sinematek/Sinema Evi Film Gösterimleri

Sinematek/Sinema Evi, sessiz film gösterimlerini yeni dönemde Sessiz Perşembe programı ile düzenli hale getiriyor. Eye Filmmuseum’ın sessiz sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı danışmanlığında hazırlanan ilk program, Erken Dönem Sinemanın Sihirbazları: Georges Méliès ve Segundo de Chomón, bu iki öncü sinemacının filmlerinden oluşan iki kısa film seçkisi olarak, “Tophane Noise Band” ve “Gökhan Ulusoy Trio Feat. Jeff Savaryego, Okan Kaya” canlı performansları eşliğinde 27 Ekim, 10 Kasım, 24 Kasım ve 15 Aralık tarihlerinde izlenebilir.

Program detayları için sinematek.kadikoy.bel.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu yıl biletler yalnızca mobilet.com üzerinden satın alınabilecek.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar