1Duvar Sergileri Kapsamında Candan İşcan “Gereğinden Fazla” Sergisi Büyükdere35’te

1Duvar Sergileri kapsamında Büyükdere35, 9 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında Candan İşcan’ın “Gereğinden Fazla” başlıklı 1Duvar sergisine ev sahipliği yapıyor.

Candan İşcan "Superfluous" Sergisi
Candan İşcan “Superfluous” Sergisi

Dış dünyanın şamatası gereğinden fazla gerçek dışı. Hakikatsiz dünyanın insanları içinse bu dehşet verici biçimde normal. Her gün giderek daha da derinleşen arzu kazanlarının içleri bomboş. Kendi üzerine yığılan düşüncelerin arasına sıkışmış huzursuzluk, olduğu haliyle ortada. Yuttuğumuz tüm safsatalar, kahkaha attığımız tekinsiz şakalar, etimizi ısıran tüm böcekler, izlediğimiz çizgi filmler, tıka basa yenilmiş tüm şekerlemeler, yanımızdan ayırmadığımız oyuncaklar bakmaktan çekindiğimiz o delikte; Vahşi, ürkütücü, muzip, tanıdık, çekici, ve davetkar.

Natürmort geleneği anlamını kendi içinde barındırır. Açıklamaya gerek olmaksızın, İzleyiciyi, sorgulayan zihni geride bırakıp, gördüğü şeyin gerçekliğine inanmaya ve sadece bakma deneyiminden keyif almaya davet eder. Temsil edilenin kurgulanmışlığı unutulur. Tamamlanan resme bakıldığında, kurgu, izleyicinin zihninde andaki gerçekliğe doğru hareket eder.

Candan İşcan “SUPERFLUOUS” sergisinde görünüşte apaçık olan natürmort ve portre geleneklerini çıkış noktalarının aksine kullanıyor. Lowbrow’a, popüler ve alt kültüre göz kırpan görüntülerle gündelik hayata ve doğaya ait görüntüleri gerçek dışı bir biçimde kurguladığı yağlı boya resimleri ve taş baskılarını içeren sergi, seyirciyi bakmaya ve sorgulayan zihnini aradan çıkarmaya davet ediyor.


Büyükdere35

Firuzağa Mah. Boğazkesen Cad. No: 76/B, Tophane, Beyoğlu/İstanbul


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir