2021 Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri Özel Gecede Sahiplerini Buldu

2021 Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri
2021 Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri

Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri, 01 Kasım 2021 Pazartesi akşamı Piramid Sanat’ta seçkin ve nezih davetliler eşliğinde yapılan tören ile sahiplerine takdim edildi. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam ve Yönetim Kurulu Üyesi Nebahat Karyağdı tarafından sunumu yapılan törende ayrıca Dünya Sanat Günü mini-belgeselinin de gösterimi yapıldı.

Dünya Sanat Günü Onur Ödülleri’ne adını veren Wallace Hartley ve Grubu’nu hatırlayalım:

Wallace Hartley ve Grubu, 1912 tarihinde trajik bir şekilde batarak 1514 kişinin ölümüyle sonuçlanan Titanik faciasında, dev gemi sulara gömülene kadar vazgeçmeden çalmaya devam etmiş, bu olay korkunç dramın en unutulmaz anekdotu olarak tarihteki yerini almıştı. Sanata olan tutkuyu ve inancı dünyaya kanıtlayan Wallace Hartley ve Grubu, artık her yıl, Dünya Sanat Günü Ödülleri’ne adını vererek, “the show must go on” (gösteri devam etmeli) sloganının en çarpıcı örneği olarak bize ışık tutuyor; yolumuzu aydınlatırken, her şartta, ne olursa olsun sanatçıların bir kırılma yaşamadan insanlığa eser sunmaya devam edeceklerinin bir kanıtı olarak tarihteki yerini alıyor.

Wallace Hartley ve Grubu’nun ödüllere adını vermesinin ilginç ve önemli bir nedeni daha var: Titanic’in battığı, Wallace Hartley ve arkadaşlarının da öldükleri tarih… 15 Nisan!
John Frederick Preston Clarke, Georges Alexandre Krins, John “Jock” Law Hume, Roger Marie Bricoux, Percy Cornelius Taylor, W. Theodore Ronald Brailey ve John Wesley Woodward onun tarihe geçen unutulmaz orkestrasının diğer fertleri…

2021 Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri

2021 Yılın Sanatçı Onur Ödülü: Nevhiz Tanyeli
2021 Yılın Medya Ödülü: Ayşegül Sönmez
2021 Yılın Sanat İnsanı Ödülü: Yılmaz Büyükerşen
2021 Yılın Sanatçısı Ödülü: Devabil Kara
2021 Yılın Sanat Kurumu Ödülü: Arkas Sanat Merkezi
2021 Yılın Genç Sanatçı Ödülü: Ekin Bernay
2021 UPSD Özel Ödülü: Müyesser Yıldız
2021 UPSD Özel Ödülü: Murat Ağırel

Dünya Sanat Günü Tarihçesi

2011 yılında Meksika’nın Guadalajara kentinde düzenlenen 17. Dünya Sanat Birlikleri (UNESCO resmi partneri/IAA) Genel Kurulu’nda Türkiye temsilcisi olarak UPSD Başkanı Bedri Baykam tarafından önerilen Leonardo da Vinci’nin doğum günü 15 Nisan, Dünya Sanat Günü olarak belirlenmişti.

2012’den bu yana Los Angeles’tan Haiti’ye, Meksika’dan Türkiye’ye, Paris’ten Hindistan’a dünyanın her yerinde hem toplum hem de önde gelen müze ve galeriler tarafından kutlanan Dünya Sanat Günü, IAA Dünya Başkanı Bedri Baykam’ın girişimi, 15 ay boyunca süren görüşmeler ve UNESCO toplantıları sonucunda 2019 Kasımı’nda UNESCO Genel Konferansı’nda resmi olarak Uluslararası UNESCO Günleri’nden biri ilan edildi.


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir