212 Photography Istanbul İçin Geri Sayım Başladı!

Bu yıl 3. kez düzenlenecek 212 Photography Istanbul, 8-18 Ekim 2020 tarihleri arasında festivale özel bir rota dahilinde 5 farklı mekanda gerçekleşecek. Fotoğrafı evrensel bir dil olarak benimseyen festival, çok sesli, multidisipliner yapısıyla farklı bir tartışma ve buluşma platformu yaratmayı amaçlıyor. 10 gün boyunca sürecek festival T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katkılarıyla gerçekleşecek.

212 Photography Istanbul İçin Geri Sayım Başladı!
Ellen Kooi

OPPO’nun sponsorluğunda gerçekleşecek festival, İstanbullulara yeni keşif rotaları da sunacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş’nin yanı sıra; HP, Jotun, LG Gallery OLED TV, 212 Photography Istanbul; sergiler, online atölyeler, film gösterimleri, söyleşiler, portfolyo değerlendirmeleri ve uluslararası bir yarışmanın yer aldığı programıyla takipçilerine kapsamlı bir içerik sunuyor.

Merkez üssü Yapı Kredi bomontiada olacak sergilerin bu seneki durakları arasında özel bir rotayla, Tekfur Sarayı Müzesi, Zülfaris Karaköy, Şerefiye Sarnıcı ve Akaretler Sıraevler yer alacak. Sergiler dışında online programıyla da dikkat çekecek.

Dünya’dan ve Türkiye’den Fikirler ve Eserler Kültürel Bir Etkileşim Yaratacak

Eserleri, New York Metropolitan Müzesi, SF Moma gibi pek çok koleksiyonda yer alan İsrailli fotoğrafçı Michal Cheblin, cüretkar ve şaşırtıcı işleri ile tanınan Ouka Leele, temiz minimalist dünyalar yaratmasıyla adından söz ettiren Clemens Ascher, dijital çağın fotoğrafçısı Julia Hetta, geniş bir dekor içine yerleştirdiği karakterleri ile bilinen Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda da temsil edilen Hollandalı fotoğrafçı Ellen Kooi, ilhamını insanlardan alan işlerinde ahenk ve dengenin uyumu üzerinde duran Mária Švarbová, performans, video, enstalasyon, animasyon, resim, çizim ve heykel alanlarında eserler üreten Rus topluluk AES+F, günlük hayatın içindeki ahenge ve güzelliğe odaklanarak bir tür hikaye anlatıcılığı yapan Gregory Escande, Fotoğrafevi işbirliği ile eserleri sergilenecek İstanbullu fotoğrafseverlerin yakından tanıdığı Magnum fotoğrafçısı Bruno Barbey, İstanbul surlarını fotoğraflayan Metin Çavuş programda yer alan isimlerden bazıları.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonundan Eserler 212 Photography Istanbul’da!
1990’lı yıllarda ilk adımları atılmış olan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu, Çağdaş Türk Sanatı’nın yanı sıra Donald Judd, Sol LeWitt, Jim Dine gibi önemli temsilcilerinin işlerine yer veriyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndaki fotografik işler, çoğunlukla mimari ve peyzaja odaklanan anıtsal ve büyük format işleri barındırıyor. Yerli ve yabancı sanatçılara verdiği siparişlerle kapsamını genişleten Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan 20’ye yakın eser 212 Photography Istanbul program kapsamında Akaretler’de Sıraevler’de görülebilecek.

Dünyanın En Önemli Fotoğraf Galerilerinden Howard Greenberg Koleksiyonundan Bir Seçki
Amerikalı fotoğraf simsarı ve galerici olsa da kariyerine bir foto muhabir olarak başlayan Howard Greenberg, hala ismiyle anılan kendine ait olan galerisinin yönetiminde. Howard Greenberg Gallery, 20. Yüzyılın öncü fotoğrafçılarını takip etmek ve onların orijinal baskılarına ulaşmak için en doğru adres. Greenberg’in özel koleksiyonundan seçilmiş 40’a yakın eser sergi programı kapsamında sanatseverlerle buluşacak.

Fotoğrafta performans üzerine bir sergi: İcra ve Müzakere
Ali Taptık’ın küratörlüğünü üstlendiği İcra ve Müzakere, Türkiye’de son yıllarda üretilmiş, fotoğrafın belgeleyici örneklerinden farklı işleri bir araya getiriyor. Fotoğrafı diyalog kurmak ya da sahne oluşturmak için kullanan sanatçıların oyunbaz tutumları mecranın bir iletişim aracı olarak potansiyeline ışık tutuyor.

Sanatsal pratiğini portre ve performansla bağlantılı fotoğraf, video ve ses çalışmalarıyla oluşturan Zeynep Kayan, temel meselesi kendi çağına, çağın koşullarına odaklanmak olan Sergen Şehitoğlu, kimlik, cinsiyet ve çoklu çağdaşlığın görsel sunumu işleriyle öne çıkan Özlem Şimşek ve Tarlabaşı’ndaki hikayeleri baş kahraman yapan, kurmaca bir çekimden çok farklı, anlık etkileşimin enerjisini barındıran mütevazi ama enerjik fotoğraflarıyla Sıla Yalazan yerel sanatçılar arasında yer alıyor.

Şehirle Farklı Bir bağ Geliştirecek Gezici Atölyeler

Metin Çavuş ile Keşif Rotası: Edirnekapı’dan Haliç’e Kara Surları Boyunca Bir Yürüyüş: 11 Ekim Pazar günü gerçekleşecek etkinlik Edirnekapı’dan Haliç’e uzanan fotoğraf gezisiyle katılımcıları İstanbul surları boyunca keşfe çıkaracak.

Burcu Böcekler ile Tarihi Yarımada’da Sütunlararası Bir Gezinti: Çemberlitaş’tan Gotlar Sütunu’na: 17 Ekim tarihinde gerçekleşecek gezici program İstanbul’un kültürel mirasının zenginliklerinden tarihi sütunlar arasında analog makineyle keşif yolculuğu sunacak.

Farklı Disiplinlere Dokunacak Söyleşiler ve Atölyeler

Her yıl olduğu gibi bu sene de farklı disiplinleri bir araya getirecek programda atölyeler, portfolyo değerlendirmeleri, çevrimiçi film gösterimleri, Jotun katkılarıyla mimari ile fotoğrafı buluşturacak söyleşiler yer alıyor.

Mimari Renk Danışmanı Oya Komar‘ın katılımı ile gerçekleşecek “Renk Okuryazarlığı” adlı atölye renklere dair yepyeni bir bakış açısı sunmayı ve ezber bozmayı hedefliyor. Atölye 10 Ekim Cumartesi Yapı Kredi bomontiada ALT Performance Hall’da gerçekleşecek.

10 Ekim tarihinde yapılacak “Bir Pusula Olarak Yaratıcılık: Hussein Chalayan ile -Buradan Nereye Gideriz?” başlıklı söyleşi ayağında sanatçı ve tasarımcı olarak Hussein Chalayan kariyerinden örnekler sergileyerek, işlerinin felsefesine dair bakış açısı sunacak.

18 Ekim tarihinde Yapı Kredi bomontiada, ALT Performance Hall’de Pelin Özgen’in moderatörlüğü Ömer Selçuk Baz, Murat Germen, Egemen Karakaya ve Engin Gerçek gibi değerli isimlerin katılımıyla gerçekleşecek “3 Fotoğraf / Troya Müzesi” paneli mimari fotoğraf gibi statik ve oldukça kısıtlı gibi görünen bir alanda fotoğrafın anlam yaratma gücüne odaklanacak.

2300 yıllık geçmişe sahip çok katmanlı bir arkeolojik alan üzerinde modern bir otel olarak hayat bulan The Museum Hotel Antakya’nın mimarı Emre Arolat ve Sevim Aslan’ın katılımıyla “Antakya Müzesi” adında bir söyleşi gerçekleşecek. 15 Ekim tarihinde Yapı Kredi bomontiada, ALT Performance Hall’de yapılacak söyleşide katılımcılara uluslararası başarıya ulaşan böylesi bir projede görselleştirmenin ve arşivin önemi aktarılacak.

Türkiye’nin Her Yerine Ulaşacak Çevrimiçi Diyalog Ortamı

Avrupa’nın en eski ve önde gelen galerilerinden Photographers’ Gallery Direktörü Brett Rogers ile bir söyleşi olacak.

Suyu ve suda oluşan yansımalardan ilham alan suyun insanlar ve ruhlar için bir ayna olduğunu söyleyen Mária Švarbová ile 2014’ten bu yanada devam ettirdiği Swimming Pools fotoğraf serisi üzerine Barış Çakmakçı moderatörlüğünde sohbet gerçekleşecek.

212 Photography Istanbul ve program hakkında detaylı bilgi için Tıklayın

212 Photography Istanbul’un biletleri Biletix üzerinden satışta!

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.