25. Uçan Süpürge Uluslarası Kadın Filmleri Festivali Başladı

Bu yıl 25. kez düzenlenen Uçan Süpürge Uluslarası Kadın Filmleri Festivali, perşambe günü gerçekleştirilen törenle açılışını yaptı. ‘Kadınların Mirası’ temasına odaklanan festival 5 Haziran’a kadar devam edecek.

1998 yılında sinemada kadın emeğini görünür kılma motivasyonuyla yola çıkan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl 25. yaşını kutluyor. Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olma unvanını taşıyan Uçan Süpürge’nin bu yılki teması ‘Kadınların Mirası’ olarak duyuruldu. Tema etrafında bir araya getirilen farklı kuşak, coğrafya ve üretim biçimlerinden gelen kadın sinemacıların yapımları önümüzdeki 10 gün boyunca Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak. Gösterimler Ankara’da Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Pandemi döneminde farklı koşullarda seyircisiyle buluşmaya devam eden Uçan Süpürge, 25. yılını devirdiği bu yılda tamamen fiziksel olarak gerçekleştirilen programına geri dönüyor. Festivalin açılış töreni ise dün gerçekleştirildi. Ankara’da, Karum Çim Alan’da, Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler’in sunuculuğuyla düzenlenen törende hem festivalin açılışı hem de 25. yılın kutlaması yapıldı.

25. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Açılışı, Türkan Şoray
25. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Açılışı, Türkan Şoray

AÇILIŞI TÜRKAN ŞORAY YAPTI

Törenin açılışında konuşan sanatçı Türkan Şoray, 25 yıl önce kadın ve sinemayla ilgili bir hayal kurduklarını dile getirerek, “Hayalimiz, kadınlarımızın kültür ve sanat yoluyla kendilerini ifade etmeleri, kadın haklarını, kadınların yaşadığı eşitsizliği ve problemleri aktardıkları filmlerle öne çıkmalarını sağlamaktı. 25 yıl içinde bu hayalimiz koskocaman bir gerçek oldu.” diye konuştu. Şoray, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Kadın dayanışması olan bu festivalin, nice 25 seneler devam etmesi dileğiyle festivali açıyorum.” dedi.

Törende, “Uçan Süpürge Onur Ödülü”ne oyuncu Şerif Sezer layık görülürken, “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri” yapımcı Anna Maria Aslanoğlu ile oyuncular Neşe Yulaç ve Ayşenil Şamlıoğlu’na takdim edildi. Oyuncu Nazlı Bulum’un, “Genç Cadı Ödülü”nü aldığı törende, Kadın Eserleri Kütüphanesi’ne “Tema Ödülü” verildi.

KADIN YÖNETMENLER SAHNEDE

Teması “Kadınların Mirası” olarak belirlenen festival, her yıl olduğu üzere kadın yönetmenlerin imzalarını taşıyan 60’ı aşkın film, 105 seansta izleyiciyle buluşacak. Festival, kadın yönetmenlerin yeni filmlerinden oluşan seçkide Endonezya’dan Vietnam’a Arjantin’den Hindistan’a dünyanın dört bir yanından filmler 10 gün boyunca Ankara izleyicisiyle buluşturacak. Sinema severler festivalin etkinlik takvimi ve detaylarına “kadinlarinmirasi.com” adresinden ulaşabilecekler.

Açılış töreninde festival yönetiminin daha önce duyurduğu ödüller de her yıl olduğu gibi sahiplerini buldu. Usta oyuncu Şerif Sezer, Onur Ödülü’nü kazanırken Neşe Yulaç, Ayşenil Şamlıoğlu ve Anna Maria Aslanoğlu ise Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü aldı. Bağımsız yapımcı Anna Maria Aslanoğlu ödül konuşmasında Gezi Davası’nda verilen hapis cezası nedeniyle şu an cezaevinde bulunan Çiğdem Mater’i de andı. Aslanoğlu, Bilge Olgaç’ın yurt dışı yasağı nedeniyle ödül aldığı bir törene gidemediğinde kadın sinemacıların ona hediye ettiği kırmızı fuların bir muadilini burada olması gereken Mater’e göndereceklerini ifade etti. Genç Cadı Ödülü’ne layık görülen oyuncu ve yapımcı Nazlı Bulum da ödül konuşmasında Çiğdem Mater’e selam gönderen sinemacılardan biriydi. Uçan Süpürge Tema Ödülü ise bu yıl Kadın Eserleri Kütüphanesi’ne takdim edildi.

Uçan Süpürge yönetimi, 25. yıl kutlamaları çerçevesinde yıllar içerisinde festivalin ödül verdiği tüm isimleri bu yıl açılışa davet etmişti. Açılış töreni bu isimlerin bir araya geldiği bir fotoğraf çekimiyle sona erdi.

26 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen 25. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’yle ilgili detaylı bilgiye kadinlarinmirasi.com üzerinden ulaşmak mümkün.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar