28. İzmir Avrupa Caz Festivali 16 Eylül’de Başlıyor

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği 28. İzmir Avrupa Caz Festivali 16-29 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

İzmir İtalya Konsolosluğu, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu, Goethe Enstitüsü İzmir, İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi, Institut français Türkiye – İzmir ve Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliğiyle düzenlenen festival, 16 Eylül 2021 Perşembe günü saat 21.00’ de Gündoğdu Meydanında “Sokakta Caz” Turkish Jazz Band konseri ile başlayacak. Festivalin açılışı 17 Eylül 2021 Cuma Akşamı AASSM Açık Alanda yapılacak “Carlo Lomanto – Blues in my Soul” konseriyle yapılacak. Konser öncesi 19. Caz Afişi yarışması kazananları katılım belgelerini alacak. Sergilenmeye değer bulunan afişler festival sonuna kadar AASSM Açık Alanda görüşe açık olacak.

28. İzmir Avrupa Caz Festivali 16 Eylül’de Başlıyor
28. İzmir Avrupa Caz Festivali 16-29 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

“Sokakta Caz” Turkish Jazz Band

Turkish Jazz Band ülkemizin ve özellikle İzmir’imizin köklü sanat kurumlarının (İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Opera ve Balesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Eskişehir Büyükşehir Belediye Senfoni Orkestrası ) Bakır Nefesli Çalgılar sanatçılarından 28. İzmir Avrupa Caz Festivali için özel olarak oluşturuldu. Kenan Gökkaya’nın Genel Sanat Yönetmenliği, Hikmet Çokağır’ın Sanat Koordinatörlüğünde oluşturulan Turkish Jazz Band, 16 Eylül 2021 saat 21.00’de Alsancak Gündoğdu Meydanında halka açık ve ücretsiz gerçekleştirilecek konserde caz müziğinin gelişim sürecini örnekleyen çok geniş kapsamda ve yelpazede zengin bir repertuar sunacak.

Bir scat ustası: Carlo Lomanto

Vokalist, gitarist, besteci ve öğretmen kimliğiyle tanınan ve Salerno Konservatuarı’nda Caz Şarkıcılığı üzerine öğretmenlik yapan Carlo Lomanto, sekizinci albümü “Blues in my soul” ile 17 Eylül 2021 Cuma akşamı 21.00’de AASSM Açık alanda 28. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin Açılış Konserini gerçekleştirecek. İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak konserde, otuz beş yıllık müzik yaşamını caz müziğine adayan Lomanto, scat tekniğinin inceliklerini gösterecek. Carlo Lomanto’ya Mario Nappi, piyano&keyboards/Aldo Capasso, double bas&electric bas ve Dario Guidobaldi, davul eşlik edecek.

Crosswinds ile müzikal yolculuk

Efsanevi perküsyon ustası ve baterist Okay Temiz’in, insani ve müzikal deneyimlerini Fransa, Macaristan ve İsviçre’den gelen yetenekli müzisyenlerle paylaştığı Croswinds Project konseri 21 Eylül 2021 Salı akşamı 21.00’de AASSM Açık Alanda yapılacak. İsviçre izmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak konserde Philippe Ehinger (basklarnet ve klarnet) Yannick Barman (trompet) François Lindemann (piyano/Matyas Szandai, kontrbas/el. Bas) Cyril Regamey (davul) ve Okay Temiz (çeşitli perküsyon) her bir üyenin orijinal bestesinden yola çıkarak, solo ve düetlerde doğaçlama sekanslarla bağlanmış müzikal bir gösteri sunacak.

Eva Klesse Quartett

Evgeny Ring (alto saksafon), Philip Frischkorn (piyano), Stefan Schönegg (kontrbas)Eva Klesse’den (davul) oluşan Eva Klesse Quartett, İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile 22 Eylül 2021 Çarşamba saat 21.00’de AASSM Açık alanda konser verecek. İkinci albümleri Obenland’in ardından Avrupa caz sahnesindeki yerini sağlamlaştıran Dörtlü, aldıkları mükemmel değerlendirmeleri takiben, pek çok festivalde ve uluslararası konser turlarında yetkinliğini kanıtladı. Eva Klasse Quartet ana akımdan çok uzak müziği ile 28. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde İzmirlilerle buluşacak. Quartet 21 Eylül 2021 saat 14.00’de İKSEV’de bir atölye çalışması da yapacak.

Romanya’nın ölümsüz sesi: Luiza Zan

28. İzmir Avrupa Caz Festivali 24 Eylül 2021 Cuma günü saat 21.00’de AASSM Açık Alanda sıra dışı sesi ve tekniği ile Avrupa caz sahnelerini sallayan Luiza Zan’ı (vokal) ağırlayacak. İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi işbirliği ile yapılacak konserde; henüz dört yaşında ülkesinin en prestijli gençlik ödülüyle başladığı kariyerini ulusal ve uluslararası pek çok ödülle taçlandıran Luiza Zan’a Michael Acker (basgitar) ve Albert Tajti (piyano) eşlik edecek.

Vokal cazın usta ismi Pierre de Trégomain Quartet

2006 yılında kurulan ve ilk albümü My Cold Song ile Avrupa Caz listelerini sallayan Pierre de Trégomain Quartet, Institut français Türkye-İzmir işbirliği ile 28. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde iki konserle yer alacak. 27 Eylül 2021 Pazartesi günü saat 21:00’de AASSM Açık Alanda sahne alacak Dörtlü 28 Eylül 2021 Salı günü saat 21.00’de İnstitut français Terkey – İzmir bahçesine konuk olacak. Caz müziğinin pop, klasik müzik veya Fransız şansonları gibi çeşitli etkilerin buluşma noktası olarak yer aldığı evrensel bir dil arayışını sürdüren Pierre de Trégomain Quartet Fransızca ve İngilizce bestelerden oluşan üstün bir repertuvar ile çeşitli festivallere katılıyor ve Institut français aracılığıyla tüm dünyada konserler veriyor.

Artur Dutkiewicz

28. İzmir Avrupa Caz Festivali, 29 Eylül 2021 Çarşamba günü saat 21.00’de AASSM AASSM Açık alanda sıra dışı bir caz piyanistini ağırlayacak. Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak konserde piyanist ve besteci Arthur Dutkiewicz özel bir repertuar sunacak. Jazz Forum dergisi Aralık 2012 sayısında “Polonya cazının büyükelçisi”, “yurtdışındaki en etkin Polonyalı caz müzisyenlerinden biri” olarak nitelendirilen
Piyanist bestelerinde modern caz doğaçlamasını Polonya halk müziği unsurlarıyla birleştiriyor. 28. İzmir Avrupa Caz Festivali dünyaca ünlü piyanistin konseriyle sona eriyor.

Ümit Tunçağ – Müzikli Söyleşi – Cazın Erkek Sesleri

Türkiye’de cazı en iyi bilen isimlerden biri olan, uzun yıllar TRT’de yaptığı nitelikli müzik programlarıyla da tanınan Ümit Tunçağ, 17 Eylül 2021 Cuma günü saat 18.00’de İKSEV’de “Cazın Erkek Sesleri”ni anlatacağı müzikli bir sohbet yapacak. Tunçağ’a Türkiye’nin en iyi seslerinden Sedat Yüce ve parlak bir kariyere sahip piyanist Zafer Çebi müzikleriyle eşlik edecek.

19. Caz Afişi Sergisi

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) açtığı “19. Caz Afişi Yarışması” nı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Aygen İncel’in çalışması kazandı.

Prof. Dr. Hakan Ertep, Cihangir Elmaskaya, Maksude Kılıç, Kutsal Lenger, Hüseyin Ekinciler, Okan Özgen ve Ayşe Tatari’den oluşan seçici kurul, ikinciliği Ege Üniversitesi, İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü mezunu Ozan Şenel, üçüncülüğü ise Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Bölümü öğrencisi Carilla Karahan’ın çalışmasına verdi. 19. Caz Afişi yarışmasına Türkiye’nin hemen her yerinden 111 Afiş katıldı. Üç afiş şartnameye uymadığı gerekçesi ile diskalifiye edildi. Ödüllü afişlerle birlikte toplam 27 Afiş 28. İzmir Avrupa Caz Festivali süresince AASSM Açık Alanda sergilenecek.

ATÖLYELER

Nihat Özdal ile Edebiyat ve Caz Atölyesi: Tanınmış şair, edebiyatçı Nihat Özdal 23 Eylül 2021 Perşembe günü saat 15.00’de Edebiyat ve Caz konulu atölye çalışmasını yönetecek. Edebiyat ve cazla ilgilenenler, edebiyatçılar ve müzisyenlere yönelik atölyenin katılım formuna iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.

Eva Klesse Quartet Workshop: Caz atölyeleri 21 Eylül 2021 salı günü saat 14.00’de İKSEV’de Eva Klesse Quartet Caz Atölyesi ile başlayacak. Goethe Enstitüsü İzmir işbirliği ile yapılacak bu atölyenin katılım formuna iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.

Artur Dutkiewicz Workshop: 21 Eylül 2021 Salı günü saat 11.00 de İKSEV’de Polonyalı caz piyanisti ve besteci Arthur Dutkiewicz’in atölyesi var. Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak atölyenin katılım formuna iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.

Biletler Biletix’te
28. İzmir Avrupa Caz Festivali biletleri 13 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren Biletix’ten ve AASSM’deki ana gişeden alınabilecek.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.