3. Uluslararası Distopya Film Festivali Başvuruları Başladı!

26 -29 Nisan 2023 tarihinde 3’ncüsü gerçekleştirilecek Uluslararası Distopya Film Festivali’nin yarışma bölümlerine başvurular 6 Şubat-01 Mart 2023 tarihleri arasında yapılabilecek. Distopya türünde uluslararası uzun metraj ve kısa filmler arasından seçilerek ödül kazanacak filmler 29 Nisan’da açıklanacak.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve BKM Mutfak iş birliğiyle Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından gerçekleştirilecek olan 3. Uluslararası Distopya Film Festivali’nin yarışma bölümlerine başvuru tarihi açıklandı.

Festival Direktörlüğü’nü Yönetmen Hatice Aşkın’ın yaptığı, 26 – 29 Nisan 2023 tarihleri arasında AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleştirilecek festivalin yarışma bölümleri için başvurular, 6 Şubat 2023 itibariyle kabul edilecek. Son başvuru tarihi ise 1 Mart 2023, saat 18.00.

Distopya türüne dikkat çekmek, ülke sinemamız içerisinde distopya film üretimini arttırmak, tür çeşitliliğini dengelemek ve çağı yakalayan yenilikçi filmlere fırsat eşitliği yaratmak amacıyla gerçekleştirilen festivalin yarışma bölümlerine, yalnızca “distopya” türünde uluslararası uzun metraj ve kısa filmler katılabilecek.

Festival yönetimi tarafından belirlenen sektör profesyonellerinden oluşan ön jürinin yapacağı eleme sonucunda; 8 uzun metraj film ile 8 kısa film finale kalacak. 29 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilecek ödül töreninde ise dereceye giren filmler açıklanarak, ödülleri sahiplerine takdim edilecek.

Başvurular yalnızca DystopiaFilmFestival adresi üzerinden gerçekleştirilecektir.

Başvuru şartları, detaylı bilgi ve yarışma sorularınız için distopyaff@gmail.com adresine ulaşabilirsiniz.

3. Uluslararası Distopya Film Festivali Başvuruları Başladı!
3. Uluslararası Distopya Film Festivali Başvuruları Başladı!

Uluslararası Kısa Film Yarışması Katılım Koşulları

• Uluslararası Kısa Film Yarışması’na yapım yılı 2022 ve 2023 olan distopya türündeki kısa filmlerle başvuru gerçekleştirilir. (3. Uluslararası Distopya Film Festivali çalışanları ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği üyeleri yarışmaya başvuramaz.)
• Yarışmaya 30 dakikadan uzun olmayan distopya türünde kurmaca, canlandırma, deneysel ve belgesel kısa filmler başvurabilir.
• Katılımcı yönetmenler yarışmaya en fazla bir kısa filmle katılabilir.
• Yarışmaya yalnızca kısa filmlerin yasal sahipleri başvuru gerçekleştirebilir.
• Kısa filmlerin İngilizce altyazılı olması zorunludur.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Katılım Koşulları

• Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’na yapım yılı 2022 ve 2023 olan distopya türündeki uzun metraj filmlerle başvuru gerçekleştirilir. (3. Uluslararası Distopya Film Festivali çalışanları ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği üyeleri yarışmaya başvuramaz.)
• Yarışmaya süresi en az 60 dakika olan distopya türünde kurmaca, canlandırma, deneysel ve belgesel uzun metraj filmler katılabilir.
• Yarışmaya yalnızca uzun metraj filmlerin yasal sahipleri başvuru gerçekleştirebilir.
• Uzun metraj yarışma filmlerinin İngilizce altyazılı olması zorunludur.
• Festivalin resmi gösterim formatı DCP’dir. Filmin yasal sahipleri, festivalin iletişim adresine finalist olan filmi DCP olarak göndermekle yükümlüdür.
• Vizyona giren ya da dijital platformlarda yayınlanan uzun metraj filmler yasal sahiplerin uyarılması gerek görülmeden yarışma dışı bırakılır.
• Finalist olan filmlerin ekipleri, festival yönetiminin belirlediği sayıda ve tarihlerde festivale davet edilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar