Zaman:19 September, 2020

31. Ankara Film Festivali’ne “Uzun Zaman Önce” Damga Vurdu


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin kazananları belli oldu. “En İyi Film Ödülü” Bilmemek filmine giderken; geceye “En İyi İlk Film Ödülü”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Özgün Müzik Ödülü” katagorilerine layık görülen, yönetmenliğini Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği, “Uzun Zaman Önce” damga vurdu.

Küresel pandemi önlemleri nedeniyle seyirciye kapalı olarak Büyülü Fener Sineması‘nda gerçekleşen ve sunuculuğunu Ünsal Ünlü’nün yaptığı gecede ulusal uzun, belgesel ve kısa film dallarında ödüller sahiplerini buldu.

31. Ankara Film Festivali

Uzun Zaman Önce’ye 3 ödül

Festivalin kurucusu Mahmut Tali Öngören adına verilen En İyi İlk Film Ödülü’nü bu yıl, Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği “Uzun Zaman Önce” filmi kazandı. Jüri kararında, “Erkek egemen dünyanın yozlaşmış iktidar ilişkileri içinde insanın kendisi gibi olabilme halinin elinden alınmışlığını ve sevebilmenin imkansızlığını güçlü karakterler ve tutarlı atmosferle anlatabilmesinden dolayı” denirken; filmdeki performansıyla Serdar Orçin’e En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Uygur Yiğit’e de En İyi Özgün Müzik Ödülü verildi.

En İyi Film “Bilmemek”

Ulusal Uzun Film Yarışması Jürisi, “Bencil, sıkışmış dünyalarından çıkamayan bireylerin, büyümekte olan bir çocuğu anlamadaki acizliklerini çok etkileyici bir dille anlatabilme becerisi ve toplumsal çürümeye yaptığı vurgudan dolayı” “Bilmemek” filmini En İyi Film seçti.

Leyla Yılmaz’ın yönettiği “Bilmemek”, 50 bin TL değerindeki En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra; En İyi Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu (Senan Kara) ve En İyi Yardımcı Rolde Erkek Oyuncu (Emir Özden) dallarında da ödüllerin sahibi oldu.

Kazananlar
En İyi Film: Bilmemek
En İyi Kadın Oyuncu: Selen Uçer
En İyi Erkek Oyuncu: Serdar Orçin
En İyi Yönetmen: Onur Ünlü
En İyi İlk Film: “Uzun Zaman Önce”
En İyi Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu: Senan Kara
En İyi Yardımcı Rolde Erkek Oyuncu: Emir Özden
En İyi Sanat Yönetmeni: Emel Erden
En İyi Özgün Müzik: Uygur Yiğit
Onat Kutlar En İyi Senaryo: Ümit Ünal
En İyi Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli
En İyi Kurgu: Maryna Er Gorbach ve Aziz İmamoğlu
SİYAD Ödülü: “Topal Şükran’ın Maceraları”
En İyi Belgesel: “İçimdeki Küller”
VEKAM Özel Ödülü: “Asfaltın Altında Dereler Var!”

Doğal Bakım Ürünleri


Nil Has

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir