360 Dereceden Aşk Festivali 3 Şubat’ta İstanbul’da Başlıyor!

14’üncü Uluslararası 360 Dereceden Aşk Festivali bu sene “EVİN NEREDE?” diye soruyor.

Tam 13 yıldır kesintisiz bir şekilde süren, her sene farklı bir tema ile kat be kat zenginleşerek gerçekleşen İstanbul’un Kültür, Sanat, Yaşam Festivali 360 Dereceden Aşk | @Love360Fest, onlarca kültür, sanat, tasarım profesyonelinin, yüzlerce eserin, pek çok kurum ve STK’nın katılımıyla yine büyük bir heyecan ve tutkunun meyvesi olarak bu sene 14’üncü kez hayat bulacak.

Işık Gençoğlu
Işık Gençoğlu – 360 Dereceden Aşk Festivali Kurucu Kuratörü

Fikir annesi Işık Gençoğlu küratörlüğünde, Istanbul Concept ve İstanbul Yaratıcı Endüstriler Derneği organizasyonu ile ve ayrıca Danışma Kurulu’ndaki Esin Çelebi Bayru, Pınar Kartal Timer, Itır Erhart, Ecmel Ayral, Bahadır Kaleağası, Oğuzhan Kayan, Mike Norman gibi değerli isimlerin katkılarıyla bu festival tüm şubat ayı boyunca İstanbul’u AŞK ile saracak. Ana mekân sponsorunun, 130 yıllık tarihinde pek çok unutulmaz isme “ev” olmuş Pera Palace Hotel’in olduğu festivalin bu seneki teması: EVİN NEREDE? / WHERE IS (YOUR) HOME?

14 yıldır cinsiyet, din, dil, ırk farkı gözetmeyen festivalin 2022 teması: EVİN NEREDE? / WHERE IS (YOUR) HOME?

14’üncü 360 Dereceden Aşk Festivali bu sene, yangınlardan sonra evsiz kalan canlılardan, göçe mecbur bırakılıp evlerini terk etmek zorunda kalanlara kadar yaşamın tüm aktörlerine ve tüm olgularına projeksiyon tuttuğu “Evin Nerede? / Where is (Your) Home?” teması altında güçlü konular, çarpıcı eserler ve ilham veren hikâye anlatıcıları ile geliyor. Yaptığı uluslararası kapsamdaki çağrı ile söyleyecek sözü olanlar, eserleri ve etkinlikleri ile festivale katılanlar aşkın etrafında toplanıyor. Festivale EV olan mekanlar ise İstanbul’un en tarihi semtlerinden biri olan Pera bölgesini kapsayan bir adada toplandı. Başta PERA PALACE HOTEL olmak üzere, SOHO HOUSE, ROMA KULÜBÜ DERNEĞİ ve Tomtom Mahallesi’nde Nur-u Ziya Sokak’ta yer alan ISTANBUL CONCEPT GALLERY festivalin sanatçılarına ve etkinliklerine ev sahipliği yapıyorlar.

Tüm katılımcı, sanatçı ve tasarımcılardan “EV” kavramını yeniden yorumlamasını, bir metafor olarak ilettiği “Evin Nerede?” sorusunu cevaplamasını isteyen festivalin Danışma Kurulu üyelerinden Pınar Kartal Timer, konuya istinaden düşüncelerini şöyle ifade ediyor:
“70 milyonu mecburen, toplamda 280 milyon insan göçmen, 50 milyar kuş göçmen, bazıları ev denen yerden kaçarak sığındıkları yerde göçmen… Ya dünyamız, büyük evimiz, daha ne kadar evimiz olarak kalacak?

Her sene gündemden seçtiği konularla fark yaratan Aşk Festivali, bu sene ‘Evin Nerede’ diye soruyor. Benim için; huzur bulduğum, iyi hissettiğim ve iyi hissettirildiğim, sevdiğim sevildiğim, güven içinde olduğum her yer evim…”

Where Is Your Home
Where Is Your Home afiş

Pazarlama trendlerinin dışında durarak kalp sembolü kullanmayan ve 14 Şubat’ı kutlamayan festivalde Şubat 2022’de neler var?

Festival bu sene de, farklı lokasyonlarda sergiler, etkinlikler, film gösterimleri, sanatçı sohbetleri ve performanslarla dolu dolu geçecek. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın #2030SıfırAçlık hedefini sahiplenerek sıfır atık vb. atölyelerinin yanı sıra ayrıca festivalin markalaşan projeleri olan Aşkı Konuşanlar Konferansı, Lovers Bazaar, İsmet Yazıcı moderatörlüğünde İlahi Aşk Sohbetleri, İtalyan Şef Francesca Rosa direktörlüğünde Aşkın Damakta Kalan Tadı gibi etkinlikler de kültürel mirası merkeze alarak, güncel bir dille yeni nesli değerlerimizle buluşturacak.

14’üncü Uluslararası 360 Dereceden Aşk Festivali Programı

  • Evin Nerede Sergisi – PERA PALACE HOTEL / 3 Şubat, Perşembe – Açılış
  • Hands Free Vol.1 Sergisi – ISTANBUL CONCEPT GALLERY / 3 Şubat, Perşembe – Açılış
  • Bıraktığın Yerde/Mİ/yim?– SOHO HOUSE / 8 Şubat, Salı – Açılış
  • Unutmama Sergisi – ROMA KULÜBÜ DERNEĞİ / 9 Şubat, Çarşamba – Açılış
  • LOVERS BAZAR @ PERA PALACE HOTEL / 9 Şubat, Çarşamba
  • AŞK İLE AŞ PAYLAŞMA @ TAKSİM / 14 Şubat 2022, Pazartesi
  • SİNEMA GÖSTERİMLERİ @ SOHO HOUSE / 16-17-18-19-20 Şubat
  • AŞKI KONUŞANLAR KONFERANSI @ PERA PALACE HOTEL / 24 Şubat, Perşembe
  • AŞKIN DAMAKTA KALAN TADI @ ROMA KULÜBÜ DERNEĞİ / 24 Şubat, Perşembe
  • İLAHİ AŞK SOHBETLERİ @ SOHO STUDIO’dan ONLINE yayın / Şubat ayı boyunca her Cumartesi

Çeşitli lokasyonlarda sanatçı sohbetleri, imza günleri, söyleşiler, performanslar / Şubat ayı boyunca…

Festival detayları çok yakında burada!

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.