39. DYO Resim Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından gerçekleştirilen DYO Resim Ödülleri yarışmasının 39’uncusu “Doğa ve İnsan” temasıyla düzenlendi. Ön elemenin ardından seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda 6 eser ödüle layık görülürken 79 eser de sergilenmeye değer bulundu.

39. DYO Resim Ödülleri Sahiplerini Buldu
Seçici Kurul eserleri değerlendirirken.

Pentür dalında Atila Ulusal’ın “Beni Buradan Almayın”, Furkan Armutçu’nun “Buğday Tarlası”, İrfan Dönmez’in “Ben’e Dair İmgeler” ve Murat Özbakır’ın “Yeryüzü-Kent-Yapı” isimli eserleri ödüle layık görülürken, Kübra Gürleşen’in “Tuz Gölü” ve Şerife Şen Akkaş’ın “Yok Oluş” adlı eserleri özgün baskı dalında ödül aldı.

Türkiye’de özel sektörün sanata verdiği desteğin en önemli örneklerinden olan ve Türk Resim Sanatı’nın gelişmesinde büyük rol oynayan DYO Resim Ödülleri 39’uncu kez düzenlendi. “Doğa ve İnsan” temasıyla düzenlenen yarışmaya 704 sanatçı 1.066 eserle başvurdu. Yarışmaya bu yıl, İran, Azerbaycan, Almanya, Şili ve Bulgaristan’dan da sanatçılar başvuru yaptı.

Başvuruların Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı internet sitesi üzerinden kabul edildiği 39. DYO Resim Ödülleri yarışmasında Seçici Kurul, ön elemenin ardından Çeşme Altın Yunus Oteli’nde yapılan nihai seçim ile ödül kazanan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri belirledi.

6 Eser Ödüle Layık Görüldü

Eserler, sanat, eğitim ve basın dünyasının değerli isimleri Habip Aydoğdu, Prof. Hayri Esmer, Doç. Dr. Devabil Kara, Prof. Cebrail Ötgün, Prof. Dr. Ferhat Özgür, Prof. Mümtaz Sağlam ve Gazeteci İhsan Yılmaz’dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserlerin seçiminde, teknik yetkinlikler, dil ve anlatım, sanatsal yaklaşımlardaki estetik düzey ve özgünlük esasları belirleyici oldu. Değerlendirme sonucunda eserlerden 6’sı ödüle layık görülürken, 79 eser de sergilenmeye değer bulundu.

Pentür dalında ödül alan eserlerin sahipleri 35.000 TL, özgün baskı resim dalında ödül alan eserlerin sanatçıları ise 15.000 TL “Başarı Ödülü” almaya hak kazandı.

Ödül Töreni, Ekim’de İstanbul’da Gerçekleşecek

39. DYO Resim Ödülleri’nin ödül töreni ve açılış sergisi, Ekim ayında İstanbul Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan 85 eser, sırasıyla Eskişehir, Ankara, Mardin ve İzmir’de sanatseverlerle buluşacak.

1967’den bu yana DYO Resim Ödülleri…

İlk olarak İzmir’de başlayan ve sadece Ege Bölgesi sanatçılarına ulaşan DYO Resim Ödülleri, 1973’den bu yana Türkiye çapında düzenlenirken 1999 yılına gelindiğinde uluslararası bir nitelik kazandı. 1967 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen yarışmaya 55 yıllık süreçte 16.080 sanatçı, 26.865 eserle katılım gösterdi. 214 eser ödül alırken 3.006 eser sergilenmeye değer bulundu.

Devlet sergilerinin yanı sıra, özellikle genç sanatçı kuşağının büyük oranda katıldığı sanat etkinliği olma özelliğini de taşıyan DYO Resim Ödülleri, Adnan Çoker, Mustafa Pilevneli, Adem Genç, Zahit Büyükişleyen, Mustafa Ayaz, Kadir Ata, Bünyamin Özgültekin, Alaattin Aksoy, Cavit Atmaca, Cuma Ocaklı, Devrim Erbil, Ekrem Kahraman, Yalçın Gökçebağ ve Mehmet Güler gibi Türk resim sanatında isim yapmış pek çok usta ressamın eserlerine ev sahipliği yaptı ve gerek katılımcıları gerekse başvuran eserlerin niteliğiyle her geçen gün önemini artırdı.

Yarışma bugün, resim sanatına değerli isimler katmanın yanı sıra resim sanatındaki ulusal ve uluslararası güncel gelişmelerin, yeni eğilimlerin ve araştırmaların da değerlendirildiği bir platform haline geldi.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar