39. DYO Resim Ödülleri Sergisi SS Mardin Kent Müzesi’nde Açıldı

39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nde Açıldı

39. DYO Resim Ödülleri, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi
39. DYO Resim Ödülleri, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Mardin’de Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, 56 yıllık bir geleneğe sahip olan “DYO Resim Ödülleri” sergisine ev sahipliği yapıyor.

1967 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen ve bugün uluslararası bir niteliğe sahip DYO Resim Ödülleri, 56 yıllık süreçte aralarında Adnan Çoker, Mustafa Pilevneli, Vedat Mavitan, Zahit Büyükişleyen, Devrim Erbil, Mustafa Ayaz gibi Türk resim sanatının pek çok ustasına da ev sahipliği yaptı. Özellikle genç sanatçı kuşağının ilgi gösterdiği sanat etkinliği olma özelliğini taşıyan DYO Resim Ödülleri; bugün, resim sanatına değerli isimler kazandırmanın yanı sıra, resim sanatındaki ulusal ve uluslararası güncel gelişmelerin, yeni eğilimlerin ve araştırmaların da değerlendirildiği bir platform haline geldi.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nde Sabancı Vakfı’nın ev sahipliğinde kapılarını açan sergi; “Doğa ve İnsan” temasıyla düzenlenen 39 DYO Resim Ödülleri’nin ödüllü ve sergilenmeye değer bulunan eserlerinden oluşuyor. Aralarında İran, Azerbaycan, Almanya, Şili ve Bulgaristan’dan 704 sanatçının 1.066 eserle başvurduğu yarışmanın jürisi, sanatçı Habip Aydoğdu, Prof. Hayri Esmer, Doç. Dr. Devabil Kara, Prof. Cebrail Ötgün, Prof. Dr. Ferhat Özgür, Prof. Mümtaz Sağlam ve gazeteci İhsan Yılmaz’dan oluştu. Seçici kurul 6 eseri ödüle layık görürken, 79 eser de sergilenmeye değer bulundu.

Seçici kurul, pentür dalında Atila Ulusal’ın “Beni Buradan Almayın”, Furkan Armutçu’nun “Buğday Tarlası”, İrfan Dönmez’in “Ben’e Dair İmgeler” ve Murat Özbakır’ın “Yeryüzü-Kent-Yapı” isimli eserlerini ödüle layık görürken Kübra Gürleşen’in “Tuz Gölü” ve Şerife Şen Akkaş’ın “Yok Oluş” adlı eserleri de özgün baskı dalında ödüllendirildi. 79 eser ise sergilenmeye değer bulundu.

1967’den bu yana DYO Resim Ödülleri…

1967’de İzmir’de başlayan ve sadece Ege Bölgesi sanatçıları için düzenlenen DYO Resim Ödülleri, 1973’ten bu yana Türkiye çapında düzenlenirken 1999’a gelindiğinde uluslararası bir nitelik kazandı.

1993 yılından bu yana Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen DYO Resim Ödülleri yarışması, Türk resim sanatında isim yapmış pek çok değerli sanatçının eserlerine ev sahipliği yaptı ve gerek katılımcıları gerekse başvuran eserlerin niteliğiyle her geçen gün önemini artırdı.

Yarışma bugün, resim sanatına değerli isimler katmanın yanı sıra resim sanatındaki ulusal ve uluslararası güncel gelişmelerin, yeni eğilimlerin ve araştırmaların da değerlendirildiği bir platform olarak yoluna devam ediyor.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir