5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali 27 Şubat’ta İzmir’de Başlıyor!

5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Yatay Afiş
5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Yönetmen Gülten Taranç’ın direktörlüğünde Kadın Yönetmenler Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali 27 Şubat’ta Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan açılış programıyla başlıyor. Bu yıl yönetmen Başarı Ödülü İran’ın ünlü yönetmenlerinden Nergis Abyar’a; Akademi Başarı Ödülü ise Yaşar Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Burcu Dabak’a açılışta takdim edilecek.

27 Şubat – 8 Mart 2022 tarihleri arasında, İzmir’de düzenlenecek olan 5.Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde; 28 ülkeden 98 film yarışma ve gösterim programında yer alıyor. Filmler İzmir – Institut Français de Turquie ve Tire’ de sinemaseverlerle buluşacak.

Bazı bölümleri çevrimiçi etkinlikler şeklinde de düzenlenecek olan 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde Altın Makara için yarışacak filmlere ödül olarak dünyadaki pek çok festivale filmleri ile katılabilmeleri için ücretsiz başvuru kodları ödül töreninde takdim edilecek. Bu yıl teması “sınırlar” olan festival, sınırları aşmaya devam ediyor!

Dünyada Kadın Sineması Paneli

Dünya’da Kadın Sineması adlı panel sunumu 4 Mart Cuma günü saat 14:00’de çevrimiçi olarak University of East Anglia’dan Prof. Eylem ATAKAV’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek. Aynı gün saat 17:15’de İzmir – Institut Français de Turquie’da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla film gösterimi ve yönetmenlerle söyleşi programı yer alacak.

Altın Makara sahiplerini Tire’de bulacak!

28 ülkeden 98 film gösterimiyle 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali 27 Şubat- 8 Mart tarihleri arasında İzmir’de ve çevrimiçi olarak tüm Türkiye’de gerçekleşecek. 46 Filmin uluslararası, 62 filmin ise Türkiye prömiyerine ev sahipliğini yapacak olan festivalin yarışma filmleri 28 Şubat- 5 Mart tarihleri arasında İnstitut français de Turquie’de izleyici ile buluşacak. Yönetmenlerin çevrimiçi ve fiziki olarak soru cevap etkinliğine katılacağı festivalin seçkisinde yer alan pek çok film kadinyonetmenlerfestivali.com.tr adresinden izlenebilecek. 6-7-8 Mart tarihlerinde Tire’de Tire Belediyesi’nin ev sahipliğinde ulusal yarışma filmlerinin gösterimi ve kapanış töreni gerçekleştirilecek.

Atölye programı için tıklayınız.

5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Tanıtım Filmi

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.