50. Ölüm Yıl Dönümünde Igor Stravinsky’yi Anma Konseri

Igor Stravinsky Anma Konseri
İDSO Denizbank, Igor Stravinsky Anma Konseri

İDSO Denizbank konserleri “Igor Stravinsky’yi Anma Gecesi”nde; 22 Ekim Cuma akşamı, saat 20:00’de CRR’de.

İDSO Denizbank’ın bu haftaki konseri 22 Ekim Cuma akşamı saat 20.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek. “Igor Stravinsky 50. Ölüm Yıl Dönümü Konseri”nde İDSO; ülkemizin yetiştirdiği yetenekli ve başarılı genç müzisyenler arasında yer alan şef Can Okan yönetiminde viyolonsel sanatçısı Poyraz Baltacıgil’e eşlik edecek.

Klasik müzikte devrimci kişiliğiyle ölümsüzleşen, 20. yüzyıl müziğinin en etkili ve önemli bestecilerinden biri olarak kabul edilen Rus besteci, piyanist ve orkestra şefi olan Stravinsky; bale ve opera için yazdığı kompozisyon ve partisyonlarla tanınmıştır. Müziğinde batı ezgilerini rus tarzıyla beraber ve kaliteli olarak harmanlaması en önemli özelliklerindendir. Ayrıca bestelerinde jazz ve barok etkilerine sıkça rastlanır. “Symphony of Psalms”, “The Soldier’s Tale”, “The Rite of Spring” en bilinen çalışmalarıdır.

Program:
J. Haydn, Viyolonsel Konçertosu Re Majör No.2 (*)

I. Stravinsky, Pulcinella Süiti (**)

(*) Yaklaşık iki yüzyıl boyunca kayıpken, 1961 yılında Çek Milli Kütüphanesi’nde şans eseri bulunarak tekrar literatüre kazandırılan, Haydn’ın ilk ve en sevilen viyolonsel konçertosudur.

(**) Canlandırmalar, alışılmadık ritim ve ses kullanımları gibi ögelerle dinleyicileri şaşırtan Stravinsky’nin 18. yüzyılda beklenmedik bir etki doğuran, sahne ve kostüm tasarımı ünlü ressam Pablo Picasso’ya ait olan bale eseri.

İDSO Müdürü Timuçin Abacı; “İDSO DENİZBANK Konser programımızda bu hafta ünlü Rus besteci, piyanist ve orkestra şefi olan Stravinsky’yi ölümünün 50. yıl dönümü’nde bir konserle anacağız. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki bu konserimizde tüm müzikseverleri görmekten ve bu klasik müzik akşamını hep beraber yaşamaktan mutluluk duyacağız” diyor.

İDSO konser biletleri biletinial.com dan temin edilebilir.


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir