9. Kez Gerçekleşecek Engelsiz Filmler Festivali’nin Programı Belli Oldu

9. Engelsiz Filmler Festivali Afişi

Bu yıl 11 – 17 Ekim 2021 tarihleri arasında Puruli Kültür Sanat tarafından çevrim içi ve fiziki olarak dokuzuncu kez gerçekleştirilecek olan Engelsiz Filmler Festivali, son dönemin en beğenilen uzun ve kısa metraj filmlerinden oluşturduğu 38 filmlik programıyla sinemaseverleri buluşturmaya hazırlanıyor. Festivali’in bu yılki programında Ulusal Uzun Film Yarışması, Kısa Film Yarışması, Absürt, Oditoryum, Kaleydoskop ve Çocuklar İçin seçkileri yer alıyor.

Engelsiz Filmler Festivali, seyircinin aşina olduğu klasik seçkilerin yanı sıra ismi değişen ve yeni eklenen seçkileriyle de farklılıklar sunacak Festival’in en büyük yeniliği uluslararası nitelikte gerçekleştirilecek Kısa Film Yarışması olacak. Festival’in ilk yılından bu yana Engelsiz Yarışma olarak yerli sinemanın en iyi örneklerinin buluştuğu bölüm ise bu yıldan itibaren Ulusal Uzun Film Yarışması olarak gerçekleştirilecek. Festival; Oditoryum, Kaleydeoskop ve Absürt isimli yeni seçkileriyle de farklı türdeki filmleri seyircisiyle buluşturacak.

Kısa Film Yarışması’nda 13 Film Yer Alacak

Festival bu yıl kısa film türünün gelişimine katkı sağlamak, bu alandaki üretimin ilerleyen yıllarda daha da artmasına öncülük etmek ve kısa film yönetmenlerine destek vermek amacıyla Kısa Film Yarışması gerçekleştirecek. Sinema Yazarı Hasan Nadir Derin, Yönetmen Emre Yalgın ve Engelsiz Filmler Festivali Program Koordinatörü Gamze Hamamcıoğlu’ndan oluşan seçici kurul üyeleri tarafından belirlenen finalistler arasında Egor Gavrilin’in 40 Yaş Üstü Erkekler İçin Örgü Kulübü (Knitting Club For Men Over 40), Aslak Danbolt’un Anne (Mamma), Deniz Telek’in Anuş (Anoush), Victoria Warmerdam’ın Bıyık (Mustachio), Zeynep Dilan Süren’in Büyük İstanbul Depresyonu (The Great İstanbul Depression), Radik Kudoyarov’un Hediye (The Gift), Vladimir Koptsev’in Hemşiremin Merhameti (My Sister’s Mercy) Yasemin Demirci’nin İklim Değişimi (Climate Change), Marco Arruda’nın Magnética, Farnoosh Abedi’nin Malakout, Kayahan Kaya’nın Peşimdeki Polis (The Police After Me), Sami Morhayim’in Susam, ve Hüseyin Aydın Gürsoy’un Toz Olmak (Turning to Dust) filmleri bulunuyor.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda 5 İddialı Film

Prestijli birçok ulusal ve uluslararası festivalde ödüller toplayan yapımların yer aldığı Ulusal Uzun Film Yarışmasın’da bu yıl; Barış Sarhan’ın dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve oyuncu olmak isteyen bir AVM güvenlik memurunun trajikomik hikayesi anlatan ilk uzun metrajı Cemil Şov, Faysal Soysal’ın katıldığı pek çok festivalden ödüllerle dönen ve darbe sonrası travmalara ve kadın cinayetlerine getirdiği özgün bakış açısıyla farklı siyasi, ahlaki ve felsefi bakış açıları sunan filmi Ceviz Ağacı, Azra Deniz Okyay’ın tüm ülkede elektriklerin kesildiği bir günde dört farklı karakterin kesişen hikâyelerini anlatan ve 77. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde “Büyük Ödül”e layık görülen Hayaletler, Ferit Karol’un kendi halinde bir aile babası olan Orhan’ın zor günler geçirdiği süreçte ailesiyle arasındaki ilişkiye odaklanan ve 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Behlül Dal En İyi İlk Film” ödülünü kazanan filmi Kumbara ve Cihan Sağlam’ın bir süredir ilişkilerinde problemler yaşadığı eşi Sevgi’nin kendisini aldattığını düşünen Ahmet’in hikâyesine odaklanan ve 31. Uluslararası Ankara Film Festivali’nde “En İyi İlk Film” ödülünü kazanan Uzun Zaman Önce filmleri yer alıyor.

ODİTORYUM

Müzik ve sesin dönüştürücü gücüne odaklanan filmlere kulak vererek, dünyanın farklı coğrafyalarında müziği ya da sesi merkezine alan hikâyeleri seyirciyle buluşturacak “Oditoryum” seçkisinde; Enrique Sánchez Lansch’ın Gürültü Senfonisi (A Symphony of Noise) ve Beth B’nin Lydia Lunch: Savaş Asla Bitmez (Lydia Lunch: The War is Never Over) filmleri gösterilecek.

KALEYDOSKOP

Hakim bakış açısını sorgulayıp farklı bakış açıları sunan alternatif bir sinema deneyimi vadeden “Kaleydoskop” seçkisinde; Rémi Chayé’nin Calamity: Martha Jane Cannary’nin Çocukluğu (Calamity, a Childhood of Martha Jane Cannary) ve Alastair Lee’nin Kör Tırmanış (Climbing Blind) filmleri seyirciyle buluşacak.

9. Kez Gerçekleşecek Engelsiz Filmler Festivali’nin Programı Belli Oldu
9. Engelsiz Filmler Festivali “Çocuklar İçin” Seçkisi

ÇOCUKLAR İÇİN

Geleceğin sinefil adaylarını sinemanın büyülü dünyasıyla tanıştırarak, minik izleyicilere film izleme alışkanlığı ve sinema kültürü kazandırmayı amaçlayan “Çocuklar İçin” seçkisinde; Christoph Sarow’un Blieschow, Yaprak Moralı ve Are Austnes’nin Cüce ve Tilki (The Tomten and the Fox), Henning Backhaus’un Dünyanın En İyi Orkestrası (The Best Orchestra in the World), Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte ve Zoé Devise’ın Göçmenler (Migrants), Joost van den Bosch ve Erik Verkerk’in Mürekkep (Ink – Inkt), Gerd Gockell ve Jesús Pérez’in Siyah Beyaz (Black and White), Marjolaine Perreten’in Sonbaharın Son Günü (The Last Day of Autumn), Vera van Wolferen’in Turist Kapanı (Tourist Trap) ve Aliona Baranova’nın Yaprak (Leaf – Lístek) filmleri yer alacak.

ABSÜRT

Rutinlerin dışına çıkartan beklenmedik, anlam verilemeyen olayları ve daha önce hiç yan yana düşünülmeyen şeyleri seyirciyle buluşturacak olan “Absürt” seçkisinde; Guido Hendrikx’in Bir Adam ve Bir Kamera (A Man and A Camera) filmi olacak.

Bunun yanı sıra Festival, aynı başlıkta Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali’nin özenle hazırladığı 6 filmlik bir programla da en beğenilen absürt kısaları izleme fırsatı sunacak. Festival’in program koordinatörü Jean-Bernard Emery’nin 2002-2020 yılları arasından seçtiği yapımları kapsayan seçkide; Evan Morgan’ın Acayip Komik Bir Hikaye (A Pretty Funny Story), Michael Mohan’ın İşte Böyle Öleceksin (This is How You Die), Alexandre Poulichot’un İyi Ölümler (Bonne Mort), Hans Petter Moland’ın Omuz Omuza (United We Stand), Céline Devaux’un Pazar Yemeği (Sunday Lunch) ve Max Porter ile Ru Kuwahata’nın Ziyan Olmuş Boşluk (Negative Space) filmleri yer alacak.

Tüm Gösterimler Ücretsiz

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

Tüm film gösterimleri ve diğer yan etkinliklerin sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleri ile erişilebilir olarak takip edilebileceği Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye engelsizfestival.com adresinden ulaşılabilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir