“Adalar’da Caz” İle Festival Etkisi Tüm Adalara Yayılacak

Adalar'da Caz
Adalar’da Caz

“Her yerde, herkes için sanat” mottosuyla yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı’ndan gelenekselleşecek bir festival daha geliyor: “Adalar’da Caz”… İstanbul’u festivaller kenti yapma çabasıyla farklı alanlarda ve mekânlarda çalışmalar yürüten İBB Kültür, Adalar’da yaza cazla “merhaba” diyor. Bu yıl ilki düzenlenen festivalde birbirinden özel isimler sahne alacak. Tüm İstanbulluların katılabileceği “Adalar’da Caz”, Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da 8-11 Haziran’da gerçekleşecek.

Kentin en merkezi noktasından en ücra köşesine kadar sosyal, ekonomik, kültürel ve turizm odaklı değerlendirmelerinin ardından, bölgelere özgü festivaller ve etkinlikler düzenleyen İBB Kültür, Marmara Denizi’nin ortasında, İstanbul’un iki yakasına da uzaktan göz kırpan Prens Adaları’nda unutulmaz ve kendine hayran bırakacak bir caz festivali düzenliyor. Hem Adalıların hem de ziyaretçilerin yaza cazla “merhaba” diyeceği festivalde birbirinden güçlü isimler Adalar’ın farklı noktalarında sahne alacak.

8 Haziran Perşembe günü saat 18.25’te Kabataş İskelesi’nden hareket edecek ada vapurunda başlayacak olan festivalde müzikseverlerle ilk buluşacak isim Sarp Maden Quartet olacak. Vapur Büyükada’ya vardığında ise saat 19.30’da Büyükada Atatürk Meydanı’nda müzikseverleri Önder Focan Aubergine (Patlıcan) Project karşılayacak. Ardından saat 20.30’da ise Mercan Dede sahnede olacak. “Adalar’da Caz”, 11 Haziran Pazar gününe kadar Büyükada Atatürk Meydanı, Çelik Gülersoy Kültür Merkezi, Heybeliada Pazar Yeri, Burgazada Eski İskele Meydanı ve Kınalıada İskele Meydanı’nda devam edecek.

Sarp Maden Quartet, Önder Focan, Mercan Dede, Ezgi Aktan, Celal Kadri Kınoğlu, Gürol Ağırbaş, Kerem Görsev, Elif Çağlar, Karambola, Telvin, Uninvited Cazz Band, Kolektif İstanbul, Birsen Tezer, Tolga Bilgin, Ozan Musluoğlu, Erdem Özkan, Melis Sökmen, Burcu Karadağ, Sibel Köse, Anıl Şallıel, Evren Can Gündüz ve Uzaylılar, Olcay Saral, Jehan Barbur, Ari Barokas, Bülent Ortaçgil, Çiğdem Erken, Deniz Çakır, Tuğrul Tülek ve Sattas’ın sahne alacağı “Adalar’da Caz”a tüm İstanbullular davetli.

“Adalar’da Caz”ın bir araya getirdiği müzikseverler için festivalde Asena Akan ile “Kendini Akort Et”, Gençlerle Müzik Atölyesi, Sibel Köse, Baki Duyarlar ve Cem Aksel ile “Farklı Enstrümanlarda Caz Müziğine Yaklaşım” ve Selen Gülün ile “Caz Müziğinde İz Bırakan Kadınlar” söyleşileri de katılımcılarla buluşacak.

Kültür-sanatı sadece şehrin merkezine indirgemeyip, tüm İstanbul’a yayan ve bunu yaparken de bölgenin dinamiklerini göz önünde bulunduran İBB Kültür’ün düzenlediği “Adalar’da Caz” ile İBB’nin ücretsiz olarak gerçekleştirdiği tüm etkinlik programlarına İBB Kültür sosyal medya hesapları ve kultursanat.istanbul adresinden ulaşılabilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar