Ahmet Öğüt, Beş Yıl Aradan Sonra “It can and has been” Sergisiyle Dirimart’ta


Ahmet Öğüt, Beş Yıl Aradan Sonra "It can and has been" Sergisiyle Dirimart’ta
Ahmet Öğüt, No:1

Dirimart, Ahmet Öğüt’ün “It can and has been” başlıklı kişisel sergisine, 1 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçının beş yıl aradan sonra İstanbul’da gerçekleşen büyük çaplı kişisel sergisi, gerçekliğine inanması güç bireysel hikâyelerin eşliğinde, izleyicilerin İstanbul’un yakın geçmişiyle ilintili kendi anılarını harekete geçirecek yerleştirmeleri bir araya getiriyor.

Öğüt’ün sanat pratiği, her defasında yeni bir fikrin peşinden koşmaktansa, hayata dair uzun soluklu olanların yaratısına odaklanır. İşlerinin özü, gündelik hayatın sanat kanalıyla yeniden yorumlanması üzerine kuruludur. Performans, desen, video, yerleştirme, mekânsal müdahale gibi mecralar kullanan sanatçının işleri süregiden mücadelelerin altını çizer, bizi sanatçının zamanımıza dair özgün kavrayışlarıyla buluşturur: izleyici günümüzün sorunlarını yeni bir perspektifle ele almaya davet edilir. It can and has been sergisiyle Öğüt, bir kez daha toplumumuzun yapısal çelişkilerini ele almanın ve onları eleştirmenin ötesine geçiyor. İzleyicilerin de birer performansçıya dönüştüğü, İstanbulluların kolektif olarak deneyimlediği yakın tarihli olaylara dair hatıralarının tetiklendiği bir karşılaşma sahnesi kuruyor.

“It can and has been”, ziyaretçilerin aşina olduğu sergilerden farklı bir deneyim sunuyor: girişte başlarına bazı şaşırtıcı şeyler geleceği konusunda bilgilendirilir, rızaları alındıktan sonra serginin aktif bir katılımcısına dönüşerek içeri girerler. Girişte onları şehirlerarası bir otobüs karşılar. Türkiye’nin bir ucundan diğerine yirmi dört saati aşan yolculuklar yapmış bu büyük otobüs, içerisinde beklenmedik bir kurguyla ziyaretçileri karşılar: onları mesafenin katedilmediği bir yolculuğa davet eder. Daha sonra katılımcılar, normal akışın aksine iç mekânı terk edip bahçe girişinden sergiye ikinci kez girmeye yönlendirilirler.

Ahmet Öğüt’ün pratiğini bir bütün olarak çağımızın sanat kavrayışlarının belirli nitelikleriyle tarif etmek kolay değildir. Yine de onun yapıtlarını neredeyse her zaman bir araya getiren şey mizahtır. Sanatçının sıkça başvurduğu bu araç, insanların gündelik hayatın akşında genellikle görmezden geldikleri gerçeklerle yüzleşmelerini sağlar. Zihinlerindeki birçok düşünce tetiklenir. Aslında Öğüt’ün işleriyle karşılaşmak bir nevi toplumsal angajmana davettir. Çeşitli diyaloglara önayak olan Ahmet Öğüt’ün sergisinden çıkarken zihnimizde şu düşünce asılı kalacak: Türlü tuhaflıklar canlılara hâsıl olabilir, zaten hep olagelmiştir.


Dirimart
Hacıahmet Mahallesi. Irmak Cad. 1-9, Dolapdere, 34440/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir