Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nda Kazananlar Belli Oldu!Mehmet Turgut’un, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden babası ve ustası Ahmet Turgut anısına bu yıl ilk kez düzenlediği Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nda kazananlar belli oldu! PhotoCup platformunda “Babalar ve Çocukları” temasıyla düzenlenen ve birbirinden duygusal, kıymetli, derin anlamlı fotoğraf karelerinin yarıştığı kupada birinciliği, tüm turları atlayarak finale kalan ve finalde de en çok oyu alan Şeref Akçay’ın fotoğrafı kazandı. Birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğrafçıların yanı sıra en iyi oy veren bir kişinin de para ödülü kazandığı kupada toplam 5.000 TL dağıtıldı. Mehmet Turgut’un kendi seçimiyle verilen Mehmet Turgut Özel Ödülü’nü ise Mükremin Yıldırım kazandı.

Fotoğrafçılığa, babası Ahmet Turgut’un 1971’de Ankara’da kurduğu Stüdyo Büyük’te adım atan ve üç kuşaktır devam eden aile mesleğini başarıyla sürdüren Mehmet Turgut, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden babası ve ustası anısına ödüllü bir fotoğraf yarışması düzenledi. Bu yıl birincisi gerçekleşen ve her yıl aynı tarihte düzenlenerek gelenekselleştirilmesi arzu edilen bu anlamlı fotoğraf kupasının ilk teması ise Mehmet Turgut tarafından “Babalar ve Çocukları” olarak belirlendi.

Fotoğraf yarışmalarını bugüne kadar görülmemiş bir formatta düzenleyen PhotoCup üzerinden gerçekleşen Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’na hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar yoğun katılım gösterdi. 825 yarışmacının toplam 1124 fotoğrafla katıldığı kupanın sonuçlarını, fotoğraf severlerin ve fotoğraf eğitmenlerinden oluşan PhotoCup Masters ekibinin oyları belirledi. 11 gün süren oylama boyunca katılımcılar tarafından tüm turlarda toplam 661 bin oy kullanıldı. Birinciliği Şeref Akçay’ın fotoğrafı kazanırken ikinciliği Fatih Mehmet Özdemir’in fotoğrafı aldı. Hakkı Çılgın ve İsmail Okur’un yarı finalde yarışan fotoğrafları ise üçüncülüğü paylaştı. En iyi fotoğrafların sahiplerinin yanı sıra en iyi oy veren olarak Kader Taş’ın da ödül kazandığı yarışmada toplam 5.000 TL para ödülü dağıtıldı. Fotoğrafçının kendi seçeceği bir fotoğrafla Mehmet Turgut Özel Ödülü’nü kazanan Mükremin Yıldırım’a ise, Turgut’un imzalı 30 adlı kitabı ve baskılı bir fotoğrafı hediye edildi.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.