Ahu Akgün İkinci Kişisel Sergisiyle Mixer’deMixer, Ahu Akgün’ün “Boşluklar” başlıklı kişisel sergisini ağırlıyor. Sanatçının ikinci kişisel sergisi, 09 Eylül- 15 Ekim tarihleri arasında Mixer’de izlenebilir.

Ahu Akgün İkinci Kişisel Sergisiyle Mixer’de
“Boşluklar / Voids” sergi afişi

Boşluklar sergisi, sanatçı Ahu Akgün’ün yaşadığı kayıpların ardında oluşan duygu durumlarının yarattığı, elle tutulamayan boşluklara odaklanıyor. Sergi, sanatçının şefkatli ve şiirsel bir yaklaşımla resmettiği tuval çalışmalarını ve kurumaya yüz tutan çiçek demetlerinden oluşan entalasyonununu izleyici ile buluşturuyor.

Boşluklar sergisi, sanatçının yaşamında iz bırakan insanların, duyguların, mekanların, objelerin ardından zamanla ortaya çıkan ve değişen yas tutma halinin dönüştürdüğü ”şeylere” bakıyor ve iyileşme sürecini izleyiciyle paylaşıyor. Sanatçı, resimlerinde kayıplarının etrafında dolaşarak aslolan öznelerin yerine, onlarla arasında kalan boşlukları, dönüştükleri yeni halleri sunuyor. Boşlukların zamanla değişimine yeniden bakıyor ve dönüşen halin yarattığı hisleri kendi pratiğiyle yansıtıyor. Bunu yaparken bazen tüm sürece bazen sadece o ana tanıklık eden nesneleri resmine dahil ediyor. Sanatçının resimlerinde yer alan her nesne somut bir var olma nedeni yanında kendi dönüşümleri ile yas sonrası dönüşümü de işaret ediyor.

Sanatçının 2020 yılında Mixer’de gerçekleşen Sebebi Ziyaret başlıklı sergisinde yer alan “Yaşasınlar İstiyorum” adlı çalışması Boşluklar sergisinin çıkış noktasını oluşturuyor. Sergide yitirilmiş her bir ana kadeh kaldırır nitelikte resmedilen kurutulmuş çiçekler diğer anlara eşlik ediyor. Sergiye ismini veren “Boşluklar” resmi çocukluğunda dekorasyon amaçlı evinin her köşesini dolaşan ve artık paçavraya dönüşmüş, annesi için çöp kendisi için kıymetli olan mor bir yazma. Her bir kayıp ilmiğin kaybolan zamanı hatırlatması bir metafor olarak karşımıza çıkıyor. “Oyun Dışı” serisinde ise sanatçı savunma, saldırı ve eskiv başlıkları altında yitirilen özneyle dövüştüğü anlardan sekansları bize sunuyor. Geçmişle alıp veremediği sürecin devam ettiğine dair ipuçları veren bu seriyi, gözden uzaklaşanları farklı bir biçimde görmenin mümkünlüğünü araştırma hali olarak izleyiciyle paylaşıyor.

Ahu Akgün’ün ikinci kişisel sergisi Boşluklar, dönüşüm teması etrafında şekilleniyor. Öznenin, bir kayıp karşısında kaldığı zihinsel düğüm süreci ardından durumu kabul etmesi ve bunu hayatına dahil etmesine odaklanıyor. Sergide ayrıca Mixer’in proje odasını canlı çiçeklerle saran, bir nevi kaybolma ve yitip gitme ardından, yeniden hayat bulmanın süreci olarak serginin bütününü içine alan bir enstalasyon da yer alıyor.

Ahu Akgün’ün Boşluklar başlıklı ikinci kişisel sergisi 09 Eylül – 15 Ekim 2022 tarihleri arasında Mixer’de izlenebilir.

Ahu Akgün| Boşluklar | Ahu Akgün | Voids
09 Eylül – 15 Ekim 2022
Açılış:
9 Eylül Cumartesi
Saat: 18:00 – 20:00


Mixer

Mumhane Caddesi, No:50, Kat:-1. , Karaköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.