Ak-sayanlar Serisi Sergi Mekanında Görücüye Çıkıyor

Ak-sayanlar Serisi Sergi Mekanında Görücüye Çıkıyor

Art Unlimited tarafından oluşturulan ve üretimlerini farklı alanlarda sürdürenlerin diyaloglarından oluşan Ak-sayanlar serisi x-ist iş birliğiyle matbu dergi ortamından sergi mekânına taşınıyor. Ak-sayanlar, 11 Mart-17 Nisan 2021 tarihleri arasında x-ist’te görülebiliyor.

Güncel sanat dergisi Art Unlimited tarafından 2017 yılından bu yana düzenli olarak yayımlanan Ak-sayanlar; farklı alanlarda üretimlerini sürdürenlerin ortak çalışmalarıyla filizlenen yeni birliktelikleri ve çalışma pratiklerini görünür kılmayı hedefliyor.

“Sanat ve sanatla ilişkilenen farklı disiplinler bugün nasıl yan yana gelebilir?” sorusu etrafında, Merve Akar Akgün ve Çınar Eslek tarafından oluşturulan Ak-sayanlar serisi, vesile olduğu birliktelikleri daha sıkı dokumak, alanlar arası beslenme olanaklarını ve ilişkilenme şekillerini incelemek üzere dergi mecrasından çıkarak sergiye dönüşüyor. Seri için bir araya gelen yazarlar, yönetmenler, şairler ve sanatçılar dergi sayfalarında geliştirdikleri diyalogları sergi hazırlığı sürecinde yeni sorular, formlar ve kavramlar ile mekâna göre yeniden biçimlendiriyor. Sergi mekânına yayılan sekiz farklı karşılaşma kimi zaman ortak, kimi zaman da dergide yer alan diyaloğun çağrıştırdığı ayrı ayrı üretimlere evriliyor. Katılımcıların bireysel tecrübeleri, ortaklıkları ve diyaloglar arası ilişkiler sergide farklı kesişmelere olanak sağlıyor.

Erinç Seymen ve Şule Gürbüz (Aralık 2017), Kemal Özen ve Şebnem İşigüzel (Mart 2018), Kirkor Sahakoğlu ve Tayfun Pirselimoğlu (Mayıs 2018), Orhan Cem Çetin ve Cem Akaş (Temmuz 2018), İnci Furni ve Fatih Özgüven (Eylül 2018), Ahmet Doğu İpek ve Bejan Matur (Ocak 2019), Neriman Polat ve Sema Kaygusuz (Mayıs 2019), Murat Akagündüz ve Seren Yüce (Temmuz 2019), Pınar Öğrenci ve Fırat Demir (Kasım 2019), Aylin Zaptçıoğlu ve Hakan Bıçakçı (Mart 2020), Ferhat Özgür ve Süreyya Evren (Eylül 2020), Ece Eldek ve Emin Alper (Mart 2021), Murat Palta ve Gülfem Pamuk (Mart 2021), Ak-sayanlar dosyasına matbu olarak katılan ve aralarında diyalog geliştiren isimleri oluşturuyor.

Unlimited Publications, Corpus Yayınları, Jotun‘un destekçisi olduğu sergi kapsamında gerçekleşecek olan söyleşiler, gösterimler ve performanslar olası karşılaşmaları çoğaltmayı ve izleyicilerle/katılımcılarla birlikte düşünmeyi hedefliyor. Herkesin katılımına açık olacak etkinlik programını çevrimiçi olarak x-ist’in (@artxist) ve Unlimited Publications’ın (@unlimitedrag) sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebilir, seride yer alan bütün yazıları unlimitedrag.com/blog/categories/ak-sayanlar adresi üzerinden okuyabilirsiniz.

Ak-sayanlar hakkında

“Yaşadığımız zamanlarda aktarmanın ve saklamanın yapılabilecek en iyi şey olduğunu düşünerek farklı alanların birlikteliğini daha sıkı dokumak, anlatım olanaklarını genişleterek kendi içinde katmanlaşan bir iz yaratabilmek adına” başlattığımız ve 2017 yılından bu yana Art Unlimited bünyesinde düzenli olarak yayımladığımız Ak-sayanlar; farklı alanlarda üretimlerini sürdürenlerin ortak çalışmalarıyla filizlenen yeni birliktelikleri ve çalışma pratiklerini görünür kılmayı hedefliyor.

Künye: Neriman Polat ve Sema Kaygusuz, New Horizons (detay), Yerleştirme, 2021

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.