Akaretler, Kasım’da Sanat ve Ustalık Birlikteliğini Kutluyor!

Restorasyonu Bilgili Holding tarafından gerçekleştirilen ve İstanbul’un önde gelen kent yaşam ve kültür sanat destinasyonlarından Akaretler, sanata ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Uluslararası ve Türkiye’nin önde gelen galerileri ile ortak projeler gerçekleştiren Bilgili Sanat; birçok solo ve grup sergisine Akaretler’de kapılarını açıyor.

Derya Geylani
Derya Geylani

PG Art Gallery sanatçısı Derya Geylani ile BE THE MEISTER işbirliği, özel bir enstelasyon ile Akaretler’de sergileniyor. Cam sanatçısı Derya Geylani’nin edebiyatımızın ünlü isimlerinden Turgut Uyar’ın muhteşem şiiri “Geyikli Gece” den ilham alarak yarattığı enstelasyonu Akaretler 17 numaralı binada 24 Kasım 2022’de izlemeye açılıyor.

Sanatçı Derya Geylani; yıllar boyunca taşınan miras, gelenek ve ustalığı yeni nesillerle farklı bir boyutta buluştururken, bir araya gelinen “BE THE MEISTER” projeyi bütünlüyor. Bu senelere yayılan kodları simgeleyen BE THE MEISTER; farklı disiplinlerden kendi alanlarında uzman isimlerle işbirliği yaparak, kendi ustalığını çeşitli alanlardan beslenerek orta koyuyor.

Türkiye’de Cam Sanatının genç ve ilham verici isimlerinden PG Art Gallery tarafından temsil edilen Derya Geylani ile işbirlikleri ise tamamen, ustalığa, modern zamanlara, geceye ve aynı zamanda mirasa işaret ediyor. Genç bir kadın sanatçının bu ustalığı BE THE MEISTER konseptiyle buluşuyor ve büyüyor. Bilgili Holding Sanat Projeleri yöneticisi Begüm Güney, enstelasyon özelinde: “‘Be the meister’ fikrinin çok uzun zamandır aynı köprülerle birbirine bağladığı miras, gelenek ve ustalığı tam da bu nedenle bugün sanatsal ifadesini camla bulan bir sanatçı ile temsil etmektedir. Gelenek ve ustalığı yücelten ‘be the meister’ın Çağdaş Cam Sanatçısı Derya Geylani ile birlikte aynı odada olmasının tek sebebi budur. ‘Be the meister’ kendi pratiğinde ustalaşan genç bir sanatçının uzun bir süredir üzerinde çalıştığı kavramlar bağlamında yolculuğuna eşlik etmektir. Yapıtın taşıdığı çoklu anlamların yoğun hisleri ile hiç beklenmedik bir anda havaya yükselen nesnelerle zamanı donduran bu eser mikro zamanın anıtlarına dönüşüyor. Büyülü ve sonsuz bir odaya buyrun.“ diyor.

Derya Geylani’nin “Geyikli Gece” adlı geri dönüştürülmüş camlardan oluşan enstalasyonu 24 Kasım-1 Aralık 2022 tarihleri arasında Akaretler’de izlenebilecek.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar