Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’na Başvurular Başladı

Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’na Başvurular Başladı
Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması, çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat iş birliğiyle 41. kez düzenlenmektedir. Yarışma başvuruları 26 Nisan – 21 Haziran 2023 tarihleri arasında alınacak ve yapılan başvurular jüri tarafından değerlendirildikten sonra Ferhat Özgür küratörlüğünde sergilenmek üzere seçilecek eserler 8 Eylül – 4 Kasım 2023 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta düzenlenecek olan sergiyle sanatseverlere sunulacaktır.

Bu yılın teması CONATUS

“Conatus”, Baruch Spinoza’nın (1632-1677) 17.yüzyılın ortalarında tamamladığı “Ethica”’sının üçüncü kitabında etraflıca yer verdiği bir kavram olarak birçok olguya işaret ediyor. Kendini korumak, var oluşu sürdürmek ve güçlendirmek gibi, insanı işlevselliğe sevk eden edimlerle kökensel bir bağlılık içerisinde olan Conatus, bireyin en iyi şekilde var olmak ve hayatta kalmak için gösterdiği ısrar ve çabanın yanı sıra bir tür kendini gerçekleştirme etiğini de işaret ediyor. Conatus, insanın tüm dürtülerini, eğilimlerini ve duygusal yaşantısını belirleyen bir ilke olup, özgürlük ve mutluluk için vazgeçilmedir. Bizlere “Dalga geçmemeli, ağlayıp sızlamamalı, nefret etmemeli ama anlamalıyız” der Spinoza. Ona göre varlıklar yaratıcılıkları ölçüsünde hayatta kalabilirler. Var olma çabası ne kadar güçlüyse, hayatta kalmaya yönelik arzu da o denli güçlüdür. İşte Conatus, bütün bu çabaların özünü oluşturan bir kavram olarak, herhangi bir işi yapmak için ortaya konan gayrete, zorluğa, sürekli çalışmaya ve yaratıcılığa vurgu yapıyor. Zihinsel özerkliği ve sonsuzca bir akışı kapsıyor. İnişler ve çıkışlarla dolu hayatımızda, Conatus varlığımızı dış etkenlere karşı koruyan bir kalkan ve onsuz olamayacağımız bir umut olarak beliriyor.

Sanat da hayata tutunma anlamında bir Conatus değil midir? 41. Günümüz Sanatçıları sergisi genelde sanat ve felsefe ilişkisi özelde ise düşünce tarihinin en radikal isimlerinden biri olan Spinoza’ya saygıdan hareketle sanatı da hayatın bir gerekliliği olarak Conatus bağlamı içine değerlendirerek, sanatçıları kendi öznel yorumlarını gerçekleştirmeye davet ediyor.

Jüri Üyeleri: Derya Bigalı (Akbank Sanat Müdürü), Hakan Çarmıklı (Koleksiyoner), Cevdet Erek (Sanatçı), Gönül Nuhoğlu (Resim ve Heykel Müzeleri Derneği Başkan Yrd.), Ferhat Özgür (Sanatçı – Yazar)

Jüri değerlendirmesi sonucunda Akbank Sanat’taki fiziksel sergide yer almak üzere belirlenen 41. Günümüz Sanatçılarına 8.000 TL. ödül verilecektir.

41. Günümüz Sanatçıları şartnamesi ve başvuru için tıklayınız.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir