Akın Acar’la Makro Fotoğraf / Sunum ve Söyleşi

Makro fotoğraftaki başarılarıyla ülkemizi uluslararası alanda başarı ile temsil eden ödüllü fotoğrafçı Akın Acar ile 20 Şubat 2021 günü Sille Sanat Sarayı programında yapılacak olan sunum ve söyleşiye tüm fotoğraf severler davetlidir.

Akın Acar’la Makro Fotoğraf Sunum ve Söyleşi Katılımı İçin: http://bit.ly/akinacarlamakro

Akın Acar'la Makro Fotoğraf
Akın Acar’la Makro Fotoğraf

Akın Acar Kimdir?

Denizli’de doğan Akın Acar, Dicle Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği bölümünden mezun olmuş, uzun süredir öğretmenlik mesleğini devam etmektedir.

Fotoğraf sanatı ile uğraşmakta olup FIAP, PSA, UPI  patronajlı bir çok yarışmalarda başarılar elde etti..

Bu başarılarından dolayı 2013 yılında FIAP tarafından AFIAP (Art-FIAP) unvanına layık görüldü. Yine FIAP tarafından 2014 yılında EFIAP (Excellency-FIAP), 2015 yılında EFIAP/b (Excellency-FIAP Bronz) unvanına layık görüldü.Küçük canlıların insan yaşamındaki önemini anlatmak ve çevre bilinci oluşturmak amacıyla sosyal projeler hazırladı. Okullarda ve derneklerde  sunduğu projeleri önemli ödüller aldı.

”Türkiye’miz” konusu çerçevesinde hazırladığı sunum şeklindeki fotoğraf çalışmalarıyla üç yıl üst üste gösterdiği başarıdan dolayı 2014 yılında Türkiye’nin en önemli prestijli fotoğraf ödüllerinden biri olan Sami Güner Kupası ile ödüllendirildi.

Doğadaki küçük canlı türlerinin yok oluşunu anlatan ”Onların Gözüyle” adlı 85 fotoğraflık sunumuyla 2011 Afad Özel Ödülü aldı.

Türkiye’den yurt dışına çıkarılmaya çalışılan küçük canlı ticaretini (Böcek kaçakçılığı) dikkat çekmek için ”Bir Ses Duydum” 90 fotoğraftan oluşan bir proje hazırladı. Bu çalışmasıyla 2012 yılında Sami Güner Kupası 1. tur başarı ödülü aldı.

”Çığlık” adlı 90 fotoğraftan oluşan projesinde yaşam alanlarını kaybeden küçük canlıların hikayesini anlattı. Bu çalışmasıyla 2012 yılında yine Afad Özel Ödülü aldı.

“Kayıp Cennet” adlı projesinde küçük canlı farkındalığını ortaya koyan 85 fotoğraflık proje çalışmasıyla 2013 Sami Güner Kupası 2. tur başarı ödülü aldı.

”Can Suyu” adlı çalışmasında insana ait bazı projeler yüzünden doğanın ve küçük canlıların nasıl zarar gördüğünü anlatmaya çalıştı. Özellikle dere sularının bilinçsizce kesilmesi neticesinde yaşam alanlarını kaybeden küçük canlı türlerini fotoğraflarıyla gözler önüne serdi. Bu çalışmasıyla 2014 Sami Güner Kupası 3. tur başarısını elde etti.

Fransa, Polonya, İtalya, Portekiz ve İspanya’ da fotoğraf sergileri açtı. Fujifilm tarafından üretilen prototip 80 mm macro objektifin testi için seçilen fotoğrafçılardan biridir. Bu lensin seri numarasına adı ve soyadı yazılarak kendisine hediye edildi. Fujifilm X-Photograher unvanına sahiptir.

Küçük canlılar sayesinde, insanın yaşam kalitesinin arttığını ve doğanın sürekliliğinin sağlandığını her sunumda ve tv programlarında fotoğraflarıyla dile getirmeye çalışmaktadır

Fujifilm markası tarafından üretilen 80 mm makro objektifin test çalışmaları için dünyaca ünlü fotoğrafçılar arasından seçildi. 80 mm makro objektifin seri numarasına Akın Acar adı yazılarak kendisine hediye edildi.

Fotoğraf derneklerinin önemine inanan Akın Acar, Sille Sanat Sarayı ve Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği üyesidir.

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.