Akram Khan Topluluğu 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nde!

Çağımızın tartışmasız en önemli koreograf ve dansçılarından Akram Khan’ın nisan ayında prömiyerini yapan ve Khan’ın benzersiz stilini tüm muhteşemliğiyle sergileyen en yeni koreografisi Orman Kitabı 26. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. 28 Ekim Cuma günü Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleştirilecek gösterinin biletleri passo.com.tr adresinde satışta.

Arkram Khans, Jungle Book, ©Ambra Vernuccio
Arkram Khans, Jungle Book, ©Ambra Vernuccio

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen 26. İstanbul Tiyatro Festivali, çağımızın tartışmasız en önemli koreograf ve dansçılarından Akram Khan‘ın yeni koreografisi Orman Kitabı’nı izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor. Akram Khan Topluluğu tarafından sahnelenecek Orman Kitabı, İstanbul’a festivalin Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsoru ENKA Vakfı’nın ve Yüksek Katkıda Bulunan Mekân Sponsoru Zorlu PSM’nin desteğiyle konuk oluyor. 28 Ekim Cuma günü saat 20.00’de gerçekleştirilecek gösterinin biletleri passo.com.tr, Passo perakende satış noktaları ve İKSV ana gişede satışta.

Dans, müzik, animasyon ve metnin birleştiği unutulmaz bir gösteri

Bol ödüllü koreograf ve dansçı Akram Khan, Nobelli yazar Rudyard Kipling’in ünlü romanı Orman Kitabı’nı iklim krizini işlemek üzere yeniden yorumluyor ve Mowgli’yi karşımıza iklim mültecisi bir kız çocuğu olarak çıkarıyor. Ünlü koreograf, bu yeni eserinde çağdaş dansı geleneksel Hint dansı kathak ile birleştirdiği benzersiz stilini bir kez daha gözler önüne sererken çağımızın en acil konularından birini de son derece etkileyici bir biçimde anlatıyor. Ana karakter Mowgli’nin hikâyesi, muhteşem bir koreografi, eşsiz bir animasyon kullanımı ve anlatıcılar aracılığıyla izleyiciye sunulurken dans, müzik, animasyon ve metnin birleştiği unutulmaz bir gösteriye dönüşüyor.

“Artık sadece kendi türümüz için değil, bu gezegendeki tüm türler için benzeri görülmemiş ve belirsiz zamanlarda yaşıyoruz. Ve bunun temelinde, evimizle, gezegenimizle olan bağlantımızı unutmuş olmamız yatıyor. Hepimiz bu gezegende yaşıyoruz, hepimiz ondan besleniyoruz ama ona olan saygımızı göstermeyi unutuyoruz,” sözleriyle bu eseri yaratma motivasyonu açıklayan Akram Khan, bu gösteriyle izleyicileri daha iyi bir dünya yaratmak için adım atmaya teşvik ediyor.

Stanley Kubrick ve Peter Gabriel gibi önemli isimlerle çalışmış ödüllü besteci Jocelyn Pook’un izleyicileri kalbinden yakalayan müzikleri ve en son görsel teknolojiyle yaratılan sahneleriyle Orman Kitabı’nda Akram Khan Topluluğu izleyicilere başından sonuna, tam anlamıyla büyüleyici bir deneyim sunuyor. Orman Kitabı festival izleyicisine uzun süre akıllardan çıkmayacak bir görsel ziyafet vadediyor.

“Muazzam konuları muazzam bir biçimde anlatıyor” – Financial Times

“Son derece güçlü mesajlar içeren, etkileyici bir görsel deneyim. Gerçekten olağanüstü!” – The Stage

“Koreografisi her zamanki gibi mukayese kabul etmiyor, hele de topluluğun bir bütün olarak hareket ettiği zamanlarda, Khan’ın benzersiz stilini tüm muhteşemliğiyle görüyoruz.” – The Scotsman

Akram Khan Hakkında

1984’te, henüz 10 yaşındayken, Peter Brook tarafından bir Hint dans performansı olarak uyarlanan Orman Kitabı’nda Mowgli rolünü oynayan Akram Khan’ın sahne sevgisi bu deneyimle başladı. 1999 yılında Londra’da Akram Khan Topluluğu’nu kurdu. Güçlü ve yenilikçi bir yaklaşımla güncel hikâyeler anlatmaya kendini adayan bu topluluk, tüm dünyada büyük bir ün kazandı. Britanya tiyatrosunun en prestijli ödülü Laurence Olivier dâhil pek çok ödüle sahip sanatçı, disiplinlerarası yaklaşımı ile Çin Ulusal Balesi’nden Juliette Binoche’a, Sidi Larbi Cherkaoui’den Anish Kapoor, Antony Gormly ve Kylie Minogue’a kadar farklı alanlardan pek çok sanatçıyla sıradışı işbirliklerine imza atıyor. Khan aynı zamanda, Londra 2012 Olimpiyatları Açılış Töreni’ndeki en etkileyici bölümlerden birinin de yaratıcısıydı.

26. İstanbul Tiyatro Festivali
26. İstanbul Tiyatro Festivali Afişi

26. İstanbul Tiyatro Festivali 25 Ekim’de başlıyor

25 Ekim – 26 Kasım tarihleri arasında, Işıl Kasapoğlu küratörlüğünde düzenlenecek 26. İstanbul Tiyatro Festivali, Türkiye’den ve yurtdışından, merakla beklenen, yepyeni oyunlardan yenilikçi ve ufuk açıcı performanslara, toplam 24 tiyatro, performans ve dans gösterisini bir araya getirecek. Festivalin programı tiyatro.iksv.org/tr/program adresinde; biletler ise passo.com.tr, Passo perakende satış noktaları ve İKSV ana gişede satışta.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir