Alfa 2020 Serigisi: Gülşah Akdemir “Adanan Sancılara Verilen Kurbanlar”

Ankara Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli sergi ve projelerin de gerçekleştirildiği ArtOda, her yıl gerçekleşmesini hayal ettiği Alfa açık çağrısının üçüncüsünü tamamlamış bulunmakta. Bu sene Alfa 2020 jürisinin belirlediği isim Gülşah Akdemir’in ilk kişisel sergisi “Adanan Sancılara Verilen Kurbanlar” ziyarete 1 Ekim Perşembe günü açılıyor.

Alfa 2020 Serigisi: Gülşah Akdemir "Adanan Sancılara Verilen Kurbanlar"
Gülşah Akdemir “Adanan Sancılara Verilen Kurbanlar”

Gülşah Akdemir anlatısını verili kültürel anlamlar ile bireysel deneyimlerin yarattığı kişisel anlamların karşılaşması üzerinden kuruyor. Üç boyutlu üretimlerinde keçe, inşaat malzemeleri ve demir gibi çeşitlilik gösteren malzemeler kullanan sanatçı, insanın nesne ve mekanla olan ilişkisine yapıbozumsal bir müdahalede bulunuyor.

Gülşah Akdemir

1993 Yalova doğumlu Gülşah Akdemir 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel bölümü lisans eğitimi gördükten sonra 2019 yılında aynı üniversitenin Heykel bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Aralarında Hacettepe Üniversitesi Geleneksel Büst Heykel Yarışması, Hacettepe GSF Galeri Salonu, Ankara (2015), “Nerdeen Nereye” adlı karma sergi, İstanbul LGBTİ + Onur Haftası, İstanbul (2016), 1 İlk Çeyrek Raporu adlı karma sergi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ankara (2018), “Young Contemporary Art”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı karma sergi, Çin (2018), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 5. Genç Güncel Sanat Proje Yarışması Sergisi, Cermodern, Ankara (2019), bulunan karma sergilere katıldı. 2016 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2. Genç Güncel Sanat yarışması, Başarı Ödülü’ne Cermodern Ankara’da, 2017’de ise aynı yarışmanın Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü.

Alfa sergileri, Ankara’da genç sanatçılara itici bir güç olabilmek adına, her sene değişmek koşuluyla bir sanatçı, bir koleksiyoner, bir küratör ve bir akademisyenin oluşturduğu jürinin vereceği karar doğrultusunda, daha önce kişisel sergi açmamış bir genç sanatçının ilk sergisini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Ankara’da bulunan üniversitelerin resim, heykel, seramik, fotoğraf, video, grafik tasarım bölümlerinin lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına devam eden veya bu programların birinde öğrenimlerini tamamlamış kişiler açık çağrıya başvuruda bulunabiliyor.

ALFA 2020 JÜRİ: Tansel Türkdoğan (Akademisyen/Sanatçı), Nazlı Gürlek (Sanatçı/Küratör), Sabiha Kurtulmuş (Merkür Galerisi Kurucu Direktörü), Öner Kocabeyoğlu (Koleksiyoner)

Gülşah Akdemir’in “Adanan Sancılara Verilen Kurbanlar” isimli ilk kişisel sergisi, 15 Kasım 2020 tarihine kadar Perşembeden Pazara 11:00-17:00 saatleri arasında Müze Evliyagil ArtOda’da ziyaret edilebilir.

Müze Evliyagil ArtOda
İncek Mah., Şevket Evlyagil Sok., No:6, Gölbaşı/Ankara

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.