Ali Kabaş’ın Yabani/Untamed Başlıklı Fotoğraf Sergisi Milliyet Sanat’ın Ev Sahipliğinde Açıldı

Ali Kabaş’ın Yabani/Untamed Başlıklı Fotoğraf Sergisi Milliyet Sanat’ın Ev Sahipliğinde Açıldı
Vaha – Oasis, Ali Kabaş

Milliyet Sanat, 49. yılında fotoğraf sanatçısı Ali Kabaş’ın Yabani/Untamed başlıklı çok özel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Yabani/Untamed sergisi, Ali Kabaş’ın 2003 yılından beri Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz sahillerinde, insan müdahalesi olmayan doğal alanları paramotoruyla uçarak gökyüzünden çektiği fotoğraflardan oluşuyor. El değmemiş alanların keşfine çıkarak özellikle karadan ve denizden ulaşımın mümkün olmadığı ve kurtarılmanın zor olduğu bölgelere riskli uçuşlar yapan sanatçının fotoğrafları, tabiatın rahat bırakıldığı zaman oluşturduğu doğal zenginliği gözler önüne seriyor.

Toprakla suyun birleştiği, koruma altında ya da kendi haline bırakılmış durumdaki bu geniş alanlar, insan nüfusu ve hırsının etkisiyle sürekli yok olma tehdidi altındalar. Ulaşımın yasak olduğu ya da kapalı kalan yerler dışında tüm doğal alanların madenler, inşaatlar ve yerleşim bölgeleri tarafından işgal edilip tabii hallerini yitirdiğine tanık olan Ali Kabaş, çalışmalarıyla çevresel değişikliğe ve doğaya verilen zarara dikkat çekiyor. Sanatçı, Yabani/Untamed sergisini oluşturan fotoğrafları sayesinde, sayıca az ve ‘ehlileştirilmemesi’ gereken tabii alanların güzelliklerinden herkesin kendisi kadar etkilenmesini ve hem Türkiye’ye hem de dünyaya bu bakış açısıyla bakmasını diliyor.

Ali Kabaş’ın, Milliyet Sanat’ın ev sahipliğinde ve Sabiha Kurtulmuş’un küratörlüğünde gerçekleşen Yabani/Untamed başlıklı fotoğraf sergisi, 15 Ağustos 2021 Pazar gününe kadar Ayvalık Ayazması’nda ziyaretçilerini bekliyor.


Ayvalık Ayazması
Gazi Kemalpaşa Mah. Merkez Hastane Cad. 7. Sokak No:20 Ayvalık/Balıkesir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar