Alisa Sibirskaya Türkiye’deki İlk Kişisel Sergisiyle Dirimart İstinyePark İzmir’de

Dirimart, Alisa Sibirskaya’nın Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının 2017 ve 2020 yılları arasında ürettiği fotoğrafları bir araya getiriyor.

Alisa Sibirskaya, Peekaboo, 2019
Alisa Sibirskaya, Peekaboo, 2019, Hahnemühle Foto Fag üzerine fine art baskı, 150 x 131.5 cm

Fotoğraflarını bir günce gibi ele alan Sibirskaya’nın yapıtlarında yer alan imgeler sanatçıya ait, kişisel detayların izini taşır. Sanatçı, fotoğraflarında izleyiciye bir şey aktarmayı amaçlamaz; iletmektense sorgulatan, yanıt vermektense soru soran ve anlatmaktansa hissettiren yapıtlar ortaya koyar. Fotoğrafı ışığı bulma ve biçimlendirme sanatı olarak gören Sibirskaya, belli bir tarihsel dönem veya somut bir yerle bağı olmayan karakterlerin dünyalarını semboller ve metaforlarla doldurarak her bakanın farklı bir şekilde yorumladığı hikayeler anlatır.

Alisa Sibirskaya (1989, Sibirya) eski Sovyetler Birliği’ne bağlı Krasnoyarsk’ta (Kızıl Dağ)doğdu. Yedi yaşında doğduğu şehirde profesyonel müzisyen yetiştiren bir okulda öğrenim hayatına başladı. İzleyen dokuz sene keman, piyano, şan, müzik eğitmenliği ve kompozisyon eğitimi gördü. Hayatı ve dünyası 16 yaşında yeni bir yön aldı ve tiyatro eğitimine başladı. Dramatik sanatlar formasyonunu Krasnoyarsk Devlet Müzik ve Tiyatro Akademisinde tamamladı. Bu süre zarfında ilgisini teori ve yönetmenlik alanına yöneltti, çevresindeki bir grup aktör-öğrenci ile ünlü Rus psikolojik tiyatrosunu araştırdı ve modern ve deneysel tiyatro pratiklerini öğrendi. Bu yıllarda halen hayatında da sanatında olduğu gibi varlığı hissedilen bir tutkunun tohumları atıldı. Tiyatro eğitimi sona erdiğinde, Avrupa seyahatine çıktı ve Avrupa sanatına yakından tanıma fırsatı bulacağı Madrid’de bir sene yaşadı. Plastik sanatlar dünyasını, geçmiş yüzyılların resimlerinden ilham alıp, ressamların hassasiyet ve kesinliğini özümseyerek keşfetmeye başladı: fikirler, teknikler, formlardaki mükemmeliyet ve ışık ve gölge hâkimiyeti.

Alisa Sibirskaya’nın Sibirskaya başlıklı sergisi, 1 Şubat – 13 Mart tarihleri arasında Dirimart İstinyePark İzmir’de görülebilir.


Dirimart İstinyePark İzmir

Bahçelerarası Mah. Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Sok. No:3 Balçova/İzmir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.