Almanya’dan Yepyeni Filmler Türkiye’de

Almanya’dan Yepyeni Filmler Türkiye’de

İstanbul Modern Sinema ve Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle düzenlenen Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisi, sinemaseverleri günümüz Alman sinemasının öne çıkan yapımlarıyla buluşturuyor. Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla yapılacak gösterimler 26 Kasım – 6 Aralık 2020 tarihleri arasında çevrimiçi olarak izleyicileri bekliyor.

İstanbul Modern Sinema’nın Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla düzenlediği Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisi bu yıl 12. yaşını kutluyor. Tümü Türkiye’de ilk kez gösterilecek ve çevrimiçi gerçekleşecek yedi filmden oluşan programın başlığı Kayıp Masallar. Seçki, fantastik hikâyelerden şehir efsanelerine uzanıyor. Bazı filmler masal gibi bir ton taşırken, bazıları gerçek olaylardan yola çıkarak tarihi veya gerçekleri sorguluyor.

Programda Johannes Naber’in yönettiği, Alman hükümeti ile istihbarat teşkilatının Irak savaşındaki rolünü gerçek hikâyeden uyarlayan kara komedi tarzındaki ajan filmi Kod Adı Curveball yer alıyor.

Çağdaş Alman tiyatrosunun da önemli isimlerinden olan sinema yönetmeni Christoph Schlingensief’in 40 yıllık sanat kariyerini arşiv görüntüleriyle aktaran belgesel Sessizliği Yırtan Çığlık program kapsamında izleyiciyle buluşuyor. Schlingensief’in 1986 yapımı, Tilda Swinton, Udo Kier gibi oyuncuların doğaçlama yaptığı, kıyamet sonrası bir adada geçen ve dramatik fotoğraflarıyla dikkat çeken filmi Egomani de seçkide yer alan bir diğer yapım.

Eğlenceli aile filmi Cleo

Geçen yıl Berlinale’de Generation Kplus bölümünün açılışını yapan, Erik Schmitt’in ilk uzun metrajı Cleo, eğlenceli bir aile filmi olarak programda yer alıyor. Filmle aynı adı taşıyan Cleo’nun fantastik macerasını anlatan yapım, izleyiciyi Berlin şehrinin 800 yıllık tarihinde renkli bir yolculuğa çıkarıyor.

PROGRAM

KOD ADI CURVEBALL, 2020
5-6 Aralık 2020
Yönetmen: Johannes Naber
Oyuncular: Sebastian Blomberg, Dar Salim, Virginia Kull
VURGUN, 2019
30 Kasım -2 Aralık 2020
Yönetmen: Sven O. Hill
Oyuncular: Daniel Michel, Tomasz Robak, Paula Kalenberg
CLEO, 2019
26-28 Kasım 2020
Yönetmen: Erik Schmitt
Oyuncular: Marleen Lohse, Jeremy Mockridge, Max Mauff
TAİPEİ MUCİZESİ, 2019
28-30 Kasım 2020
Yönetmen: John David Seidler
SESSİZLİĞİ YIRTAN ÇIĞLIK, 2020
2-4 Aralık 2020
Yönetmen: Bettina Böhler
EGOMANİ, 1986
2-4 Aralık 2020
Yönetmen: Christoph Schlingensief
Oyuncular: Udo Kier, Tilda Swinton, Uwe Fellensiek
NEŞELİ AĞIT, 2018
4-6 Aralık 2020
Yönetmen: Alexander Kluge
Oyuncular:Helge Schneider, Heiner Müller, Galina Antoschewskaja, Peter Berling

Sinopsisler için Tıklayın

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir