Altın Portakal 57. Kez Sahiplerini Buldu!



Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen 57.Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldızların Altında açık hava sinemasında düzenlenen törenle sona erdi. 3 Ekim’den bu yana Antalyalılara sinema dolu günler yaşatan festivalin kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu.

Şevval Sam ve Yekta Kopan sunduğu Habertürk ekranlarından canlı yayınlanan geceye; Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festivalin İdari Direktörü Cansel Tuncer, Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Milletvekilleri Aydın Özer, Cavit Arı, Çetin Osman Budak ile Rafet Zeybek ve İlçe Belediye Başkanları’nın yanı sıra sinema dünyasından birçok isim katıldı.

Altın Portakal 57. Kez Sahiplerini Buldu!
Ulusal Uzun Metraj En İyi Film, “Hayaletler”

Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 12 film, 16 kategoride toplam 770 bin TL tutarındaki ödül için yarıştı. Senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal’ın başkanlık ettiği, senarist-gazeteci-yazar-oyuncu Gülse Birsel, senarist ve yönetmen Kıvanç Sezer, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Taner Birsel ile gazeteci-yazar-tiyatro eleştirmeni Zeynep Oral’dan oluşan jüri, Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler” adlı filmini En İyi Film seçti. Ödülü açıklayan Zeynep Oral, gerekçelerini şöyle açıkladı: “Zamanın ruhunu soğukkanlılıkla kavramış ve içinde yaşadığımız karanlığı cesaretle anlatan, alışılagelmiş kalıpları kıran, bizi şaşırtan ve sarsan, sinemamız için benzer çalışmalara ilham olacak güçte bir film.”

KAZANANLAR:

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Nereye Gidiyorsun, Aida? (Jasmila Žbanić)
En İyi Yönetmen: Massoud Bakhshi (En Uzun Gece)
En İyi Kadın Oyuncu: Natasa Stork (Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık)
En İyi Erkek Oyuncu: Ali Suliman (200 Metre), Salim Daw (Gaza Mon Amour)

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Hayaletler (yönetmen: Azra Deniz Okyay, yapımcı: Dilek Aydın)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Çatlak (Fikret Reyhan)
Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kumbara (Ferit Karol)
En İyi Yönetmen: Azra Deniz Okyay (Hayaletler)
Cahide Sonku Ödülü : Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik (Dirlik Düzenlik)
En İyi Senaryo: Tunç Şahin (İnsanlar İkiye Ayrılır)
En İyi Kadın Oyuncu: Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci, Tuğçe Yolcu (Çatlak)
En İyi Erkek Oyuncu: Ahmet Mümtaz Taylan (Gelincik)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan (Gölgeler İçinde)
En İyi Müzik: Greg Dombrowski (Gölgeler İçinde)
En İyi Kurgu: Ayris Alptekin (Hayaletler)
En İyi Sanat Yönetmeni: Armen Ghazaryan (Gölgeler İçinde)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nalan Kuruçim (Hayaletler), Nezaket Erden (İnsanlar İkiye Ayrılır)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Emrah Özdemir (Hayaletler)
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Gölgeler İçinde (Erdem Tepegöz)
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Erdem Tepegöz (Gölgeler İçinde)

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Maddenin Halleri (Deniz Tortum)
Jüri Özel Ödülü: Mimaroğlu (Serdar Kökçeoğlu)

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Mamaville (Irmak Karasu)
Jüri Özel Ödülü: Binbir Gece Masalları (Mahsum Taşkın)

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.