‘AN’ Sompo Sigorta’nın Binasında Deneyime AçıldıAhmet Said Kaplan ve Mehmet Ünal’ın ortak eseri interaktif enstalasyon ‘AN’ Sompo Sigorta’nın 20. kuruluş yıldönümünde yeni merkez binalarında sergileniyor.

Türkiye’nin öncü dijital deneyim stüdyoları DECOL ve TİLDE’nin iş birliğinde sanatçılar Ahmet Said Kaplan ve Mehmet Ünal’ın sanat kariyerlerindeki ilk beraberliğin eseri olan ‘AN’, ön gösterimini 7 Aralık tarihinde gerçekleştirdi! Sompo Sigorta’nın 20. yılını kutlamak üzere Beykoz’da inşa ettiği yeni akıllı merkez binasında kalıcı eser olarak yerini alan ‘AN’, 8 Aralık itibariyle sanatseverler tarafından deneyimlenebilir.

AN
Mehmet Ünal- AN/MOMENT

Sompo Sigorta’nın genel müdürlük binasında gerçekleşen lansman davetinde, katılımcılar “AN’ı deneyimleme fırsatı buldular. Davette, projenin yapımcılığını da üstlenen yeni medya sanatçısı ve besteci Mehmet Ünal Ensemble’ın Red Dot Design 2022 ödüllü “Meta-enstrüman” isimli canlı performansı da yer aldı.

Biyolojik yaşamdan ilham alan ‘AN’, aynı canlıların yaptığı gibi bilgileri alıp sürekli işleyen, hiç tekrar etmeyen, yenilenen ve sürekli evrim geçiren benzersiz interaktif bir deneyim sunuyor. Ekranın önünde yer alan sensörler sayesinde, gerçek zamanlı kamera görüntüsü simülasyona dahil oluyor.

Sompo’nun özel talebi üzerine hayat bulan “AN”, izleyicinin hareketlerini birebir yansıtıyor ortamın renklerine bürünüyor, beden formlarına göre şekilleniyor, güneşin durumuna göre farklılaşıyor, tüm canlılar gibi zamanı takip ediyor.

Farklı görsel – işitsel tepkiler yaratıyor. Gerçek zamanlı yansımalar yaratan eser, aynı teknikle mekanın ışığını da alarak, o anın ışık kırılımlarını aktarıyor.

Sompo Sigorta’nın yenilikçi ve güncel teknolojileri yakından takip eden bir kurum olarak hayata geçirilmesine öncülük ettiği, sanatçılar Mehmet Ünal ve Ahmet Said Kaplan tarafından kuruma özel olarak tasarlanan ve yapımcılığını DECOL ve TİLDE’ninn üstlendiği ‘AN’ eserini izleyiciler interaktif bir şekilde deneyimlerken, yanında yer alan QR kod sayesinde farklı katmanları da kolaylıkla keşfedebilecekler.


Adres:

Rüzgarlıbahçe Mah. Çam Pınarı Sk. No:10 Beykoz/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir