“Anılarla Atatürk” Yurt Dışı Turnesinde

Ulu Önder’in anıları İsviçre’de medeniyete ışık tutacakMilli Mücadele’nin en büyük kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğundan öldüğü güne kadar ipuçları veren “Anılarla Atatürk” isimli tiyatro oyunu yurtdışı turnesine çıkıyor. 13 Kasım Pazar günü İsviçre’nin Zürih şehrinde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında sahnelenecek eser, Ulu Önder’in unutulmaya yüz tutan insani özelliklerini tekrar hatırlatırken, medeni milletler seviyesine ulaşmanın yollarına ışık tutuyor.

Anılarla Atatürk (Cüneyt İngiz)
Anılarla Atatürk (Cüneyt İngiz)

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek kişiliğinden ipuçları veren “Anılarla Atatürk” isimli tiyatro oyunu, yurt dışına çıkmaya hazırlanıyor. Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Meddah formuyla Atatürk’ün çocukluğundan gözlerini yumduğu güne kadar birçok anısına ışık tutan oyun 13 Kasım’da İsviçre’nin Zürih şehrinde sahnelenecek. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında gurbetçi seyircilerle buluşacak eser, Ulu Önder’e dair 42 anının canlandırılmasıyla izleyenleri geçmişe götürüyor.

Yönetmenliğini Senem Cevher’in üstlendiği tek kişilik eserde, oyunun aynı zamanda yazarı da olan Cüneyt İngiz anıları bize aktaran meddah olarak karşımıza çıkıyor. Oyun, Atatürk’ün kanlı canlı, yaşayan bir insan olduğunu, unutulmaya yüz tutan insani özelliklerini tekrar hatırlatmak ve medeni milletler seviyesine ulaşmanın yollarını aktarıyor.

23 Nisan 2018’de başlayarak İstanbul, İzmir, Çeşme, Eskişehir, Bursa, Sivas, Çorlu, Keşan, Antalya, Manisa ve daha birçok şehirde sahnelenen eserin müzikleri, tamamen batı sazlarından oluşuyor. İzleyicileri derin duygulara sürükleyen eserde anlatıcı rolündeki meddahın baston ve peşkirden oluşan kostümü ise aynı zamanda kefeni simgeliyor.

Araştırmaları 4 yıl sürdü

4 yıl süren araştırmaları ve çabası sonucu “Anılarla Atatürk” oyununu sahneye taşımayı başaran Cüneyt İngiz, 1976 yılında Almanya’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye dönen İngiz, 1993 yılında Müjdat Gezen Çocuk Tiyatrosu ile profesyonel oyunculuk hayatına adım attı. Çeşitli çocuk tiyatrolarında oyuncu olarak görev aldıktan sonra 1995 yılında Yeşilçam’ın ve tiyatronun dev oyuncularından Lale Oraloğlu ile tanıştı. 1998 yılında Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazanan İngiz, akademik eğitimimi tamamladıktan sonra Mehtap Ar Çocuk Tiyatrosu, Gelenbe Tiyatrosu, Levent Kırca&Oya Başar Tiyatrosu gibi birçok yerde oyunculuk yaptı, ardından 2018 yılında kendi tiyatrosunu kurdu.

2009’da evlilik hayatına adım atan ve 2 çocuk babası olan İngiz, Atatürk sevgisiyle tanışmasının ve eserinin hikâyesini şu sözlerle anlatıyor: “Mustafa Kemal Atatürk’le yolum Almanya’da Türk öğretmenim sayesinde kesişti. Sonrasında hep onu okudum, araştırdım. Tiyatro hayatım boyunca aklımın bir köşesinde hep onu anlatmak vardı. Kendi tiyatromu kurmaya karar vermeden önce “Anılarla Atatürk” oyunumu araştırıyor, notlar alıyor, sürekli okuyordum. Okudukça nasıl derin bir bilgi birikimi olduğunu gördüm. Türkiye’de farklı zamanlarda Atatürk’ü anlatan oyunlar izlemiştim. Ama farklı bir şeyler yapmak istiyordum. Bu yüzden uzun soluklu bir çalışmaya giriştim. Sonunda kendi tiyatromu kurduğumda oyunum da elimde hazırdı. Ben “Anılarla Atatürk” oyunumu yazmaya başladığımda hep inandım, Atatürk’e inandım, onun fikirlerine, önümüzde açtığı yola inandım. Tıpkı onun yaptığı gibi köy köy, kasaba kasaba dolaşarak Cumhuriyeti, demokrasiyi ve en önemlisi Atatürk’ün başardıklarını anlatıyorum.”

Gelecek projelerine ilişkin de bilgi veren Cüneyt İngiz, iklim krizi ve su kıtlığını ele aldığı “Birazcık Su Lütfen” isimli çocuk oyunun 2023’te sahneleneceğini söyledi. İklim krizine dair farkındalık yaratacak oyunun profesyonel bir ekip tarafından sahneleneceğini kaydeden İngiz, Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak kaleme aldıkları “Çanakkale’den Kurtuluşa 100 yıl” adlı eserin de önümüzdeki sezonda sahnede olacağının müjdesini verdi.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir