Anna Laudel Düsseldorf Lennart Brede’i Ağırlıyor

Anna Laudel Düsseldorf, Berlin ve Londra merkezli fotoğrafçı Lennart Brede’nin “Because You Want To Be Loved” isimli kişisel sergisine 16 Temmuz 2022’ye kadar ev sahipliği yapıyor.

Lennart Brede,Because You Want To Be Loved, Anna Laudel Düsseldorf
Lennart Brede,Because You Want To Be Loved, Anna Laudel Düsseldorf, Fotoğraf_Photo by Katja Illner, 2022

Günümüz dünyasında hayatta kalmak, tanışıklıklar ve arkadaşlıklar yoluyla organik bir şekilde kendi topluluklarını oluşturmak fikirleri üzerine kurulan bu sergi, sanatçının gözünden günlük hayattan seçkiler sunuyor.

Sergi, sanatçının The Washing ve Lola isimli iki fotoğrafını merkeze alıyor. ‘The Washing’ sporcu ve model Lenny Müller’i Berlin’de sık rastlanmayan sıcak bir yaz gününde yakalarken, kaslı vücudu ile çarşafların önünden Brede’in kamerasına bakarken cazibesini ikonik hale getiriyor.

Brede, 90’lı yıllardaki gece hayatının trend oluşundaki illüzyonunu, punk duruşunu ve serseri hallerinin farkında ve bu döneme dahil biri olmasına rağmen, işlerinde kendini ve modellerini konfor alanlarının dışına çıkmaya zorluyor. Baskın tema olarak yorgun ve bitik halde duran modelde bakışlarımız modelin eğilmiş kafasında ve vücudunda gezinirken, görsel gerçek olanı bir an için görebilmek için sembolik dünyayı kırar.

Yoğun duygular uyandıran süreç odaklı fotoğraflar sunan sergi aynı zamanda Brede’nin sanatında bir dönüm noktasına işaret ediyor. Sanatçının ortaya çıkardığı görüntüler izleyici, sanatçı ve model arasında ortak duygular uyandırıyor.

Trans model ‘Lola’nın portresi de serginin merkezindeki konumu ile özel bir yerde duruyor. Gözümüze ilk çarpan şey flaşın göz bebeklerindeki yansıması olurken hem Lola’nın masumiyetini yansıtıyor hem de merak uyandırıyor. İlk gözümüze çarpan şey flaşın Lola’nın göz bebeklerindeki yansıması olurken bu görsel hem Lola’nın masumiyetini yansıtıyorken bir yandan da bir gizem oluşturuyor.

Eserde esas dikkat çeken şey Lola’nın masumiyetinden ziyade, onun duruma olan farkındalığı oluyor. Bu görselde gördüğümüz şey Lola’nın bakışı ya da bakılan hali değil, Jacques Lacan’ın “gerçek” diye tanımladığı şeyi yakalamaya çalışan sanatçı ve kamerası arasındaki karşılıklı ilişki oluyor.

Fotoğraflarında “gerçeği” yakalamayı hedefleyen Brede, ilginç durumları kovalamaktan ziyade onlara rastlamayı bekleyip sonra yeniden canlandırıyor. Sanatçı işlerinde bakışlarımızı sınırların ötesine ve uç noktaları deneyimlemeye davet ediyor.

“Because You Want To Be Loved” sergisi Anna Laudel Düsseldorf’ta 16 Temmuz 2022’ye dek Lennart Brede’nin 25’ten fazla sergilenen eseri ile iki katta birden ziyaret edilebilir.

Lennart Brede

Lennart Brede, fotoğraf ve film alanlarında çalışan, Berlin ve Londra merkezli bir sanatçı. 10 yıl boyunca fikirlerini görselliğe dökme pratiğini icra eden sanatçı, birbirinden farklı pek çok isim ile çalıştı. Peter Lindbergh’deki ilk büyük çaplı sergisinden sonra çalışmalarını uluslararası düzeyde hem film hem de fotoğraf ile taşıdı. Kariyerine Prof. Dr. Susann Lamer, Prof. Ursula Wevers, Uwe Lösch ve Bazon Brock gibi isimlerin altında çalışarak başlayan sanatçının bütününe bakılınca sanat, film ve video enstalasyonlarından tutun, daha ticari işlere ve moda fotoğrafçılığı arasında kolayca geçişler yapabildiğini görebilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar