Anna Laudel Gallery “Ölüm Sonrası” İle Tekrar Açılıyor

Anna Laudel Gallery “Ölüm Sonrası” İle Tekrar Açılıyor


9 Haziran tarihinde tekrar açılacak olan Anna Laudel Gallery, minyatür sanatçı Mehmet Sinan Kuran’ın “Ölüm Sonrası” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Mehmet Sinan Kuran’ın “Ölüm Sonrası” minyatür sergisi, 9 Haziran-29 Ağustos tarihleri arasında Anna Laudel Gallery’de ziyarete açılıyor.

Sergi, insanlığın “beraberlik” kavramı etrafında farklı hareket etme ve düşünme ihtiyacı fikrine dayanıyor. Latince’de “öbür dünya” anlamına gelen Posthumous sergisi ve adı ile Kuran, izleyicilere hala hayattayken birlikte olmamız, eskisinden daha duyarlı olmamız ve yeni şeyler öğrenmek zorunda olduğumuzu hatırlatıyor.

Dünya küçüldükçe ve kaynaklar yavaş yavaş tükendikçe bir arada ve birleşik olmanın öneminin altını çizen Kuran, aklın olanaklarını, nesneler ve insanlar arasındaki bağlantıları ve görüntünün sınırlarını derinleştirir. Bu anlayışla sanatçı, son yıllarda ticari bir endişe duymadan kolektif bilinci gençlerle birlikte yaymak için çalışıyor, üretiyor, yeniden üretiyor ve araştırıyor.

Üç Evreden “Ölüm Sonrası” Ulaşmak

“Posthumous” galerinin üç evresinden oluşan ve üç evreden oluşuyor; Deve, aslan ve çocuk. Masum çocukların alanı olan üçüncü ve son aşamadan yola çıkan Kuran, iyilik ve kötülük arasında herhangi bir ayrım yapmadan birlikte olmanın önemini vurgular, ancak sadece pozitif veya negatif üzerine odaklanır.

İlk Aşama: Deve

İlk aşamada; korku, yalnızlık, ölüm, bilgi ve deneyim dahil olmak üzere sırtımızda taşıdığımız varoluşsal yük vurgulanır. Sanatçı, toplumun bir parçası olmak için hissettiğimiz bu ağır yükün ve sisteme olan bağlılığımızın altını çiziyor.

İkinci Aşama: Aslan

İkinci aşamada sanatçı, mevcut değerleri ve engelleri bozmadan özgürlüğün imkansızlığına odaklandı. Bu noktada sanatçı, içsel bilgimizi ve dürtüsel duygularımızı diğer insanlarla paylaşmanın önemini araştırıyor.

Son Aşama: Çocuk

Son aşama, henüz deneyimi olmayan veya sistemle uğraşmak zorunda kalan masum çocukların oyun alanıdır.

Yeni eserlerin yanı sıra yeni çalışmaları da sergileyen sanatçı, izleyiciyi tanımadığımız renkleri görmeye, daha önce duymadığımız sesleri duymaya ve farklı duyuları fark etmeye davet ediyor. Sergi, Kuran’ın resim, heykel, yerleştirme, tekstil, neon, ahşap ve seramik gibi farklı disiplinlerden eserleri ve ziyaretçilerin katılımıyla renklendirilecek ve geliştirilecek bir duvar resmini içeriyor.

ÖNEMLİ

Ziyaret için önceden randevu almanız gerekmektedir. Galeri içerisine aynı anda maksimum 6 kişi kabul ediliyor. Maske ve sosyal mesafe kuralına uymak zorunludur.


Anna Laudel Gallery İstanbul

Bankalar Caddesi 10 34421 Karaköy, Beyoğlu/İstanbul

Tel: 0212 243 32 57

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.