Anna Laudel’de “Hiçbir Yer” Sergisi Üzerine SöyleşiSanatçı Mehmet Sinan Kuran, Anna Laudel’de devam eden “Hiçbir Yer” isimli kişisel sergisi kapsamında 15 Kasım Salı günü 18.30-19.30 saatleri arasında küratör, akademisyen ve sanat yazarı Melike Bayık’ın sergi ve üretimleri hakkında sorularını yanıtlıyor.

Anna Laudel, sanatçı Mehmet Sinan Kuran’ın “Hiçbir Yer” isimli kapsamlı kişisel sergisine 4 Aralık 2022 tarihine kadar ev sahipliği yapıyor. Sanatçının 2020 yılında Anna Laudel’de gerçekleştirdiği “öldükten sonra gerçekleşen” anlamına gelen “Posthumous” sergisinin devamı niteliğinde olan “Hiçbir Yer”, ziyaretçilerini hayattaki ihtimalleri sorgulatan bir yolculuğa çıkarıyor.

Mehmet Sinan Kuran, Nowhere. Now Here._Hiçbir Yer, Fotoğraf_Photo by Kayhan Kaygusuz, Anna Laudel Istanbul, 2022
Mehmet Sinan Kuran, Nowhere. Now Here._Hiçbir Yer, Fotoğraf_Photo by Kayhan Kaygusuz, Anna Laudel Istanbul, 2022

Çizim, heykel, resim, seramik, ışıklı kutular, camlar, buluntu nesneler, ve yerleştirmeler gibi farklı teknik ve malzemeler kullanarak ürettiği eserlerin yer aldığı seçkide Kuran, Nietzsche’nin çocukluktan yaşlılığa geçişini ele aldığı tasviri tersine çeviriyor. “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi” filmini anımsatan seçkide sanatçı, ziyaretçilere yaşlılıktan çocukluğa doğru giden bir yolda eşlik ediyor.

Bilim kurgu, mit ve ritüelistik inancın bir origami gibi katlanarak hazırlandığı sergide, sanatçının zaman ve mekân bağlamını durağan kıldığı evrende üst bilince ulaşmış, tüm dünyayı deneyimlemiş, yaşlandıkça çocuklaşan kişi, çocuklaştıkça huzura eriyor. Latince’de ‘fani olduğunu hatırla’ anlamına gelen ‘Memento Mori’ kavramına göndermeler yapan Kuran, faniliğin değeri, hayatın sonu, ve ölümlü olmayı izleyicilerle birlikte sorguluyor.

Sergide ruhun katmanları, çocukluk, gençlik, orta yaş ve yaşlanma gibi tecrübelerin önemi, yaşam ve ölüm arasındaki keskin gerçeklik aynı zamanda büyük bir bilinmezlikle irdelenerek mercek altına alınıyor. Galerinin iki katına yayılan Yer, Gök, Deniz başlıklarında üç evreden oluşan, ziyaretçilerini renkli ve heyecan verici bir yolculuğa davet eden “Hiçbir Yer” sergisi, ölüm kavramını oldukça neşeli, canlı ve insanlıktan hiç beklenmeyecek bir şenlik içinde aktarıyor.

Sanatçının kendi ölümüne dair bir güzelleme ile yeni bir dünyanın temelini attığı, üretimlerindeki çizgiler, figürler ve tüm kurgular ile adeta bir anma törenine dönüşen “Hiçbir Yer”, 4 Aralık 2022 tarihine kadar Anna Laudel’de deneyimlenebilir.

*Bülteninin içeriği Melike Bayık tarafından sergi kitabı için yazılan metinden alınmıştır.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir