Anna Laudel’de “Ne Yerdeyim, Ne Gökte” Sergisi Üzerine Söyleşi: Ramazan Can ve Marcus Graf

Ramazan Can, Ne Yerdeyim Ne Gökte/I am Neither on the Earth Nor in the Sky
Ramazan Can, Ne Yerdeyim Ne Gökte, Yerleştirme Görseli, Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz, Sanatçının ve Anna Laudel’in izniyle.

Sanatçı Ramazan Can, Anna Laudel’de devam eden “Ne Yerdeyim, Ne Gökte” isimli kişisel sergisi kapsamında 13 Kasım Cumartesi günü 17.00-18.00 saatleri arasında küratör, akademisyen ve sanat yazarı Marcus Graf’ın sergi ve üretimleri hakkında sorularını yanıtlıyor.

Sergi mekanında gerçekleşecek söyleşide Marcus Graf, Can’ın son 7 yıl içerisinde farklı materyallerle ürettiği eserleri üzerinden, sanatçının üretim tekniklerini ve odaklandığı göçebelik, şamanizm, kimlik konuları ve temellük fikirlerini irdeleyecek. Katılımcılar, aynı zamanda ön sözünü Marcus Graf’ın yazdığı sergi kitabını sanatçıya imzalatma ve konuşmacılarla sohbet etme fırsatını bulacaklar.

Ramazan Can’ın 2018’de yine Anna Laudel’de gerçekleşen “Evvel Zaman İşi” sergisinin devamı niteliğinde olan “Ne Yerdeyim, Ne Gökte”, yörüklerin yaşadığı bölgede, kendi belleğinde yer etmiş anılarının peşine düşen Ramazan Can’ın yıllar içindeki serüvenini izleyici ile buluşturuyor.

Galerinin iki katında, farklı materyallerle üretilmiş eserlerin yer aldığı sergi sanatçının bakış açısından Göçebelik, Şamanizm ve Kimlik Konuları ve Temellük (sanatı kendine mal etme) temaları etrafında üç bölümden oluşuyor.

Heykel, neon, resim ve yerleştirme işleri dahil olmak üzere farklı tekniklerde üretilmiş, zengin bir seçkiyi bir araya getiren Ramazan Can’ın “Ne Yerdeyim, Ne Gökte” isimli kişisel sergisi 18 Kasım 2021 tarihine kadar Anna Laudel’in Kazancı Yokuşu, No:45 adresinde yer alan yeni galeri mekanında ziyaret edilebilir.

13 Kasım Cumartesi günü saat 17.00 – 18.00 arasında Anna Laudel’in Gümüşsuyu’ndaki yeni mekanında ücretsiz gerçekleşecek söyleşi etkinliğine sınırlı sayıda katılımcı kabul edileceğinden, katılmak için info@annalaudel.gallery adresine kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

**Önemli Bilgi: İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre, 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren uygulanan kararlara bağlı olarak etkinlik için Anna Laudel’e girişler HES kodu ile sağlanacaktır veya ziyaretçilerin en fazla 48 saat önce alınmış negatif PCR testi sonucunu sunmaları gerekmektedir. Ziyaret süresince maske takma zorunluluğuna ve el hijyenine dikkat edilmesini önem gösterilmesi gerekmektedir.

“Ne Yerdeyim Ne Gökte” sergisi için Anna Laudel tarafından basılan sergi kataloğu, galeriden temin edilebilir.

*Bülteninin içeriği Marcus Graf tarafından sergi kitabı için yazılan metinden alınmıştır.

Anna Laudel
Kazancı Yokuşu 45, Gümüşsuyu, Beyoğlu/İstanbul


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir