Ara Güler’in İzinde İstanbul sergisi 17 Kasım’a kadar görülebilir

Ara Güler’in İzinde İstanbul sergisi 17 Kasım’a kadar görülebilir

İstanbul Modern’in yeni sergisi “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” sanatseverlerle buluştu.

Ara Güler Müzesi ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirilen sergi, iki kurumun koleksiyon ve arşivinden oluşuyor.

Sergi, geçen yıl 17 Ekim’de yaşamını yitiren duayen foto muhabir Ara Güler’in gözünden İstanbul’un 1950’lerden itibaren yaşadığı değişimin izini sürüyor.

ARA GÜLER
ARA GÜLER

Ara Güler’in farklı dönemlerde basılmış, her biri imzasını taşıyan çalışmalarının yer aldığı sergide, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu ve Ara Güler Müzesi arşivindeki çeşitli karanlık oda baskısı, obje ve efemera ile fotoğrafların çekildiği semt ve açıları gösteren haritalandırmalar da bulunuyor.

Sergiyle Güler’in çalışmaları aracılığıyla fotoğrafçının öznelliği ve fotoğraf arasındaki ilişkiyi düşündürmeyi amaçlanırken, hem Güler’in üretim pratiğini hem de zihinlerdeki İstanbul bilincinin oluşmasındaki payını izleyicinin dikkatine sunuyor.

Danışmanlığını Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umut Sülün’ün yaptığı serginin küratörü İstanbul Modern Fotoğraf Bölümü Yöneticisi Demet Yıldız, serginin detaylarını anlattı.

“TARİHİ YAZAN KİŞİLER FOTO MUHABİRLERİ”

Yıldız, sergiyle İstanbul’daki değişimin sonucu ortaya çıkan kolektif belleğin oluşumunda Ara Güler fotoğraflarının rolünü sorgulamak istediklerini söyledi.

İstanbul Modern’in kuruluşundan itibaren Ara Güler’in birçok sergisine yer verdiğini aktaran Yıldız, “Böyle bir sergi yapmaya karar verdiğimiz zaman, bizim arşivimizin Ara Güler’in pratiğine bakan birçok yönünün olduğunu keşfettik. Bu damarlardan birinin de İstanbul olduğunu gördük. Ara Güler’in İstanbul fotoğrafları bildiğimiz ama aynı zamanda tekrar tekrar bakmayı gerektiren fotoğraflar.” diye konuştu.

Yıldız, Ara Güler’in foto muhabirleri “tarihi yazan kişiler” olarak tanımladığına işaret ederek, şunları kaydetti: “Gerçekten aslında Ara Güler İstanbul’u gezerken çektiği fotoğraflarla bir tarih yazıyor ama objektif bir tarihten söz edemeyeyiz. Bu tarihte aynı zamanda kendi kişisel tarihine ve öznelliğine vurgu yapıyor. Bizim de amacımız, Ara Güler’in yaptığı bu çalışmaların arka planlarını izleyiciye sunmak ve aslında nasıl bir süzgeçten geçtiği, nasıl bir editoryal çalışmanın sonucunda bizlerle buluştuğunu da göstermek.”

“İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” sergisi süresince kent ve kolektif bellek üzerine çeşitli söyleşi ve programlar da düzenlenecek.

Yaklaşık 50 fotoğrafın yer aldığı sergi, 17 Kasım’a kadar görülebilecek.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir