Arbil Çelen Yuca’dan 48 Saate Yayılan Performans: “Döngüde Hür-Sen”

Başlattığı UNUTMAMA HAREKETİ ile yaşamı değişen milyonlarca insana sanat ve ilham aracılığı ile destek olmaya çalışan 15’inci 360 Dereceden Aşk Festivali finalini dünya standartlarında bir performans ile yapıyor. Multidisipliner sanatçı Arbil Çelen Yuca 16 – 18 Mart tarihleri arasında festival ana mekân sponsoru Pera Palace Hotel gibi kamusal bir alanda 48 saat boyunca kesintisiz sürdüreceği “DÖNGÜDE HÜR-SEN” isimli iddialı bir performans gerçekleştirecek.

Arbil Çelen Yuca, “Döngüde Hür-Sen” performansından. Fotoğraf: Perihan Sevindi
Arbil Çelen Yuca, “Döngüde Hür-Sen” performansından. Fotoğraf: Perihan Sevindi

Özünde barındırdığı iyilik ve paylaşım kavramları ile yola çıkan İstanbul’un Kültür, Sanat, Tasarım ve Yaşam Festivali 360 Dereceden Aşk || Love360Fest onlarca kültür-sanat-tasarım profesyonelinin, yüze yakın eserin, pek çok kurum ve STK’nın katılımıyla, Istanbul Concept organizasyonunda bu sene on beşinci kez gerçekleşiyor. 2023 teması; Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılı olması sebebiyle ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Özgürlük ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir!” sözünden ilhamla; Özgürlük Senin Karakterindir! Küratörlüğünü fikir annesi Işık Gençoğlu’nun yürüttüğü festivalin; 8 Şubat’tan bu yana üç farklı alanda devam eden sergileri, bugüne kadar düzenlediği etkinlikleri ve geçen hafta yapılan Aşkı Konuşanlar Konferansı da dahil olmak her bacağında “özgürlük” kavramı farklı açılardan işlenirken, aynı zamanda afetzedelere yönelik fayda yaratmaya odaklı eylemler gerçekleşiyor. 18 Mart’ta final yapacak olan festivalin son sürprizi de yine bu konseptte hayata geçecek olan multidisipliner sanatçı Arbil Çelen Yuca’dan “DÖNGÜDE HÜR-SEN” performansı.

48 Saat Kesintisiz Sürecek Dünya Standartlarında Bir Sanat Performansı: “DÖNGÜDE HÜR-SEN”

Arbil Çelen Yuca, 16 Mart, Perşembe akşamı saat 19.00’da Pera Palace Hotel, Galata Fuaye’de kuracağı yaşam alanına yerleşecek ve orada 48 saat boyunca yaşayarak, yazılı sözlü iletişim kurmaksızın eserini üretecek. Multidisipliner sanatçı; Pera Palace Hotel gibi kamusal bir alanda, yaşadığımız topraklardan yola çıkarak özgürlüğün mekânsal ve sosyal etkileşimle alakasını, bireyin hikayesini başka türlü anlatabilmek için yöntem arayışını ve bu yöntemlerde özgünlüğünü sorgulayacak. Yuca, performansına bu 2 gün süresince şahitlik edenlere, izlenirken özgür olmanın, kendin kalabilmenin mümkünlüğünü irdeletecek. Sanatçının ana soruları: “Kişi özgürlüğünün sınırlarına tehdit saydığı gözlemlendiği alanda, kırılganlığı ile açılımlar yaşarken kendisi olmayı deneyimleyebilir mi?” “Mekânsal kısıtlamalar, yaşamsal denklemde özgünlük için nasıl çalışır?”

Performans; Demeter-Persofone mitinin ilhamıyla, anne kız ilişkisi üzerinden kadının döngüsü, dişille erilin ilişkisi ve dünyamızın döngüsündeki ikilemleri kelimeler olmadan anlatmayı araştıran sanatçının 48 saat boyunca kamu alanında yapacağı resimle başlayacak. Kanvasın önünde yer alacak kilden bir kütle, hikayedeki kahramanın aştığı dağları sembolize edecek. Desene eklenen her kuşla sanatçı o kilden bir parçayı kuş haline getirip, özgürleştirecek… Kostümünü moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan’ın özel olarak tasarladığı performansa, 7 ayrı yaşam sanatçısı Yuca’nın bilmediği zamanlarda katılacak.

48 saatlik performans, 18 Mart, Cumartesi günü saat 19.00’da müzisyen Banu Kanıbelli’nin Fazıl Hüsnü Dağlarca şiirlerine bestelerinden bir dinletinin ardından, performans esnasında ürettiği eserin satışından afetzedelere destek verecek olan Yuca’nın yaptığı desenden yola çıkarak “başka bir hikaye mümkün” anlatısı ile tamamlanacak.

Festival herkesi bu özel sanat performansına şahitlik etmeye davet ediyor.

Bu özel performans ile 360 Dereceden Aşk Festivali’nin on beşincisi de final yapmış olacak.

Multidisipliner sanatçı Arbil Çelen Yuca hakkında

Adana’da 3 kardeşin en büyüğü olarak doğan Arbil, kendisini bir “Hatırlatıcı Anlatıcı” olarak tanımlıyor.
Adana Anadolu Lisesi ardından Mimar Sinan Üniversitesi-Şehir ve Bölge Planlama bölümünden mezun olan Yuca küçüklüğünden bu yana şarkılı, sözlü halde masalların dünyası ile iç içe. 1990 yılında Levent Kırca-Oya Başar tiyatrosunun bir parçası olarak dans edip, şarkılar söyleyen Yuca, 200 oyunda yer aldı. 1994’de radyoların özelleşmesi ile birlikte ulusal radyolarda “Kayıp Lunapark” isimli programı ile anlatıcılık serüveni başladı. Müzik ve şarkılar onu yeniden çağırmaya başlayınca Nükhet Duru’ya vokal yapmak üzere yollara düştü.

Sanatın herkes için bir ifade şekli olması için arayışta olan sanatçı, bu yolda Colorado’da Kurtlarla Koşan Kadınlar yazarı Dr. Clarissa Pinkola Estes’le Art As A Sacred Act çalışmasına katıldı.
2013 yılından beri, içindeki desenleri kendisinin çizdiği “kişiye özel masallar” yazıyor. Kamuya ve kurumlara farklı dillerden repertuarla müzikli ve interaktif anlatılar yapıyor. Bir temanın izini sürerek çember deneyimleri ve interaktif keşifli masal ve mitlerle buluşmalar düzenliyor, eğitimler veriyor. Kişinin kendi olma haline ilham olacak sanatsal performanslarla deneysel çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kısaca başka bir hikâyenin mümkün olduğunu görebilecek bir dünya için çalışan Arbil Çelen Yuca’nın büyüklere ilham olması niyetiyle yazılmış 9 masaldan oluşan Uyanış Masalları isimli bir de kitabı var.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir