Ardan Özmenoğlu’nun “Bodrumania” İsimli Kişisel Sergisi Anna Laudel Bodrum’da!Anna Laudel Bodrum, 5 Ağustos – 23 Eylül 2022 tarihleri arasında sanatçı Ardan Özmenoğlu’nu ‘Bodrumania’ isimli kişisel sergisi ile ZAİ Yaşam’da ağırlamaya hazırlanıyor.

Ardan Özmenoğlu’nun "Bodrumania" İsimli Kişisel Sergisi Anna Laudel Bodrum’da!
1-Ardan Özmenoğlu, Dolunay Alfabesi_Full Moon Alphabet, 2022, C-print, 120 x 90 cm, Anna Laudel Bodrum
2-Ardan Özmenoğlu, Dolunay Alfabesi_Full Moon Alphabet, 2022, C-print, 120 x 90 cm, Anna Laudel Bodrum

Büyük ölçekli cam heykeller, Post-It ve neon gibi malzemeler ile çalışan Özmenoğlu, ‘Bodrumania’ sergisinde Bodrum’un mavi denizi, begonvillerinin pembesi, beyaz evleri, doğa harikası koyları, nefes kesici gün batımları, ayın yükselişi ve dolunayda oluşan mehtapları gibi eşsiz manzalarından ilham alıyor. Bodrum’un bu doğal güzelliklerinin orada yaşamadan anlaşılamayacağını düşünen sanatçı, aynı zamanda yarımadanın bizlere sunduğu bakir koylarından, bilindik restoranlarındaki lezzetlere uzanan, herkesi kendine aşık eden lokal özelliklerine dokunuyor.

Özmenoğlu sergisinde Bodrum’un kendine has üç sembolü üzerine yoğunlaşıyor. Denizinin mavisini, begonvilinin pembesini ve evlerinin beyazını ele alan sanatçı, Halikarnas Balıkçısı ve Zeki Müren gibi önemli sanatçıların ilham noktası olan, hakkında şiirler yazılan, şarkılar bestelenen Bodrum’un benzersiz güzelliklerini eserlerine taşıyor. Yarımadanın artık içinde yaşarken gözden kaçan büyüleyiciliğini ön plana çıkaran sergi, ziyaretçilerini Bodrum’la ilgili hislerini ve deneyimlerini tazelemeye davet ediyor.

Sanatçı Ardan Özmenoğlu’nun, Bodrum’u kendi yorumuyla eserlerine yansıttığı “Bodrumania” sergisi 23 Eylül 2022 tarihine kadar Anna Laudel Bodrum’da deneyimlenebilir.

Ziyaret Saatleri:
Pazartesi hariç her gün 12.00 – 21.00 arası
*Ziyaretlerde +15 yaş kuralı uygulanmaktadır.

Ardan Özmenoğlu

1979 yılında Ankara’da doğan çağdaş sanatçı, lisans ve lisansüstü eğitimini Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. Eserleri esas olarak, özgün baskı tekniklerini farklı materyal yüzeylerinde kullanarak oluşturduğu mekâna özgü enstalasyonlar, resimler ve bu teknikle buluşturduğu transparan cam heykeller oluşturmaktadır. Berkeley Kala Art Enstitüsü, Berlin; Ateliergemeinschaft Milchhof e.V. ’de, Belçika; Frans Masereel Sanat Merkezi’nde, Kulturkontakt Austria, Viyana’da ve Glasstress Murano, Venedik’te davetli sanatçı olarak çalışan Özmenoğlu, eserlerinde Türk ve küresel popüler kültüre ait ifade ve imgeleri altüst edişi ile tanınıyor. Özellikle post-it notlar, neon ve cam kullanarak ürettiği eserlerinde, malzemenin beraberinde getirdiği anlam yükü ile; kültürel tarih ve gündelik hayatın üst üste bindiği özel bir dil geliştiriyor.

Özmenoğlu, iletişim ve teknoloji hızıyla tanımlanan çağımızda, anlam ve referans bolluğunun kaygan zemininde, işaretler ve imgeler arasından yaptığı slalom ile Türkiye güncel sanatında benzersiz bir çizgi tutturuyor. Sanat eserleri dünya çapında gösterilen sanatçı İstanbul Yeniköy’de anneannesinden kalan stüdyosunda yaşamını ve çalışmalarını sürdürmektedir.


Anna Laudel Bodrum

ZAİ YAŞAM Çırkan Mahallesi, Halide Edip Adıvar Cd. No:7, Bodrum/Muğla

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.