“Aret’in Yeri”nin Öyküsü Okurlarla Buluşuyor“Gem vurulamaz Beyoğlu’nun ruhuna”

“Mutlaka edebiyat” şiarıyla Atakan Kelleci’nin yayın yönetmenliğiyle yola çıkan Eva Yayınevi, beşinci kitabında Beyoğlu’nun en sevilen, en samimi noktalarından “Aret’in Yeri”nin öyküsünü okurla buluşturuyor.

Kurucusu Aret Silahlı’nın muhteşem mezeleri, samimi atmosferi ve müdavimleriyle Aret’in Yeri’nin serüveni kitap oldu. Eva Yayınları’ndan çıkan “Aret’in Yeri”, kurucusu Aret Silahlı’nın hayatına ve hafıza-mekân ilişkisinin en özel örneklerinden olan Aret’in Yeri’nin öyküsüne ortak ediyor okuru.

"Aret'in Yeri"
“Aret’in Yeri”

Üç bölümden oluşan kitapta Aret Silahlı tarafından kaleme alınan “Aret” bölümüyle başlıyor. Yazar bu bölümde, adeta bir günlük tadında kaleme aldığı metinlerle çocukluk yıllarına uzanarak hem ailesini hem ‘70’li yılların Feriköy’ünü anlatıyor. Ardından ilköğretim yıllarını, hayallerini, hayatını, kimlik meselesini, ailesiyle yaşadığın en güzel ve özel anıları samimi duygularıyla paylaşıyor. Ve Aret’in Yeri’ne giden yolun hangi aşamalardan nasıl geçtiğini…

İkinci bölüm “Aret’in Yeri”nde ise meyhane kültüründen genç müdavimlere, duvara asılı fotoğraflardan, ‘muhabbetin mezesi’ne kadar hem mekân hafızasına hem Beyoğlu’nun kadim kültürüne pencere açılıyor. Kitabın son bölümü ise Aret Silahlı’nın aile albümüyle başlayıp, Aret’in Yeri’nde kurulan yeni aile bağları yansıtılıyor. “Aret’in Yeri” bir arada olabilmeyi, dostluğu, ‘birlikte güzeliz’ diyebilmeyi ve o çok sevdiğimiz, özlediğimiz Beyoğlu’nun ruhunu yerinde yaşamak isteyenler için hazırlanmış bir kitap.!

“Pera ya da Beyoğlu derler, bu güzelim İstanbul’un ele geçirilemez, gem vurulamaz ruhuna”.

KÜNYE
Aret’in Yeri
Yazar:
Aret Silahlı
Yayınevi: Eva Yayınevi
Tür: Biyografi-Günce
Sayfa sayısı: 168 sayfa
Fiyat: 120 TL

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir