Arnica Art Land Sanat Çalıştayı İkinci Kez Sanatçıları Buluşturdu

Arnica Art Land Sanat Çalıştayı
Arnica Art Land Sanat Çalıştayı

Sanatın büyük şehirlere sıkışmasını önlerken, çağdaş sanata yeni bir platform kazandırmak amacıyla Arnica tarafından hayata geçirilen Arnica Art Land Sanat Çalıştayı’nın ikincisi Mersin Borcak Yaylası’nda gerçekleşti. 14 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasında birer haftalık üç dönem halinde düzenlenen çalıştay Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden 50 sanatçıyı bir araya getirdi. Arnica Art Land Sanat Çalıştayı Kurucusu ve Danışma Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer, “Bu yıl üç hafta boyunca resim ve heykel sanatının çok kıymetli isimlerini ağırladık. Arnica Art Land Sanat Çalıştayı’nın Türkiye’nin sanat atmosferini güçlendiren bir etkinlik haline gelmesi mutluluk verici. Çünkü toplumdaki sanat okuryazarlığını artırarak sanatı hayatın her alanına yaymayı hedefliyoruz” dedi.

Küçük ev aletleri sektörünün yenilikçi markası Arnica tarafından hayata geçirilen Arnica Art Land Sanat Çalıştayı, ikinci yılında sanatın farklı disiplinlerine ev sahipliği yaptı. Mersin Borcak Yaylası’nda birer haftalık üç dönem olarak 14 Temmuz-4 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen çalıştaya Türkiye’den ve Fransa, Gürcistan, İran, Rusya gibi farklı ülkelerden 50 ressam ve heykeltraş katıldı. Doğa ve sanatı buluşturan çalıştay boyunca resim ve heykel alanında çeşitli üsluplarda çalışan sanatçılar, sanatın her yönüyle konuşulduğu etkinlikler, çevre gezileri, atölyelere katılırken çağdaş sanata yeni eserler kazandırdılar.

Arnica Yönetim Kurulu Başkanı, Arnica Art Land Sanat Çalıştayı Kurucusu ve Danışma Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer, çalıştayın uzun soluklu bir proje olarak tasarlandığını, toplumdaki sanat okuryazarlığını artırarak Mersin’deki sanat ortamına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti. Denizhan Özer’in artistik direktörlüğünde gerçekleştirilen çalıştayın içeriğinin her yıl sanata dair kapsayıcı bir yaklaşımla genişleyerek daha fazla sanatçıya ulaşacağını söyleyen Senur Akın Biçer, sözlerine şöyle devam etti: “Markamızın kurucusu babam Hasan Akın tarafından inşa ettirilen yayla evimizin sanat üretilen bir alan haline gelmesini amaçlamıştık. Arnica Art Land Sanat Çalıştayı’nın ilkini, 2022 yılında düzenlenmiş ve Azerbaycan’dan katılan bir sanatçının yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinden 32 sanatçıyı bir araya getirmiştik. Sanatçıların çalıştay sürecinde ortaya koyduğu eserler önce Arnica’nın Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında daha sonra da Mersin Güzel Sanatlar Galerisi’nde sanatseverlerle buluşmuştu. Bu yıl da gelenek bozulmadı ve ikinci çalıştayın eserleri yine ilk olarak fabrikadaki sergi alanımızda çalışanlarımızın beğenisine sunuldu. Eserler daha sonra farklı sanat galerilerinde sergilenecek.”

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar