Arter Kütüphane’de ”The Quiet Volume” Performans Etkinliği

Arter Kütüphane'de ''The Quiet Volume'' Performans Etkinliği

Okuma eyleminin büyüsüne odaklanan ”The Quiet Volume” başlıklı performans 23 Ocak-13 Şubat tarihleri arasında Arter Kütüphanesi’nde ücretsiz deneyimlenebilecek.

Performans, Selen Ansen küratörlüğünde gerçekleştirilen Arter Performans Programı’nın Katılma başlıklı bölümü kapsamında sunuluyor.

Ant Hampton ve Tim Etchells’ın performansında, fısıltı yoluyla icra edilen bir ses performansı olan The Quiet Volume, kitaplar, dünyalar ve kelimeler arasında yolculuğa çıkardığı izleyicileri performans süresince okur rolünü üstlenmeye davet ediyor. Başlığı İngilizcede hem “cilt” hem de “ses” anlamına gelen “volume” sözcüğüyle yapılmış bir kelime oyunu içeren ve Türkçeye “Sessiz Cilt” olarak çevrilebilecek performans, bu yolla okuma eylemiyle ses arasındaki ilişkiye işaret ediyor. The Quiet Volume, önceden kaydedilmiş yönlendirmelerin prova edilmeden hayata geçirilmesine dayalı bir teknik olan Autoteatro yöntemini takip ederek katılımcılara kulaklıklarından dinledikleri yönlendirmeler aracılığıyla performatif bir deneyim sunuyor. Dünyanın farklı yerlerindeki kütüphanelerde gözlemlenebilecek ortak bir gerilim unsurundan yola çıkan performans, sessizlik, konsantrasyon ve okuma eylemine özgü bir mahremiyet duygusunu temel alıyor. İçinde bulunulan mekâna dair farkındalık yaratmayı amaçlayan The Quiet Volume, bir okurun kendisine ait tekil okuma alanının süreç içerisinde beklenmedik bir biçimde bir diğer okurun alanına sızmasına izin veriyor.

Ant Hampton

İngiltere doğumlu Ant Hampton, yaşamını ve çalışmalarını Almanya’da sürdüren bir sanatçı ve performans üreticisi. 20 yılı aşkın süredir, izleyiciyi provasız ortaya konan performans durumlarına yönlendirecek stratejiler üzerine çalışıyor. Sıklıkla hiçbir ön hazırlık olmaksızın takip edilmesi gereken yönlendirmeler üzerine temellenen ve küçük katılımcı gruplarıyla hayata geçirilen çalışmaları, profesyonel olmayan performansçılar ve/veya izleyiciler tarafından gerçekleştiriliyor. Ant Hampton’ın performansları, altmışı aşkın dilde oluşturulan versiyonlarıyla dünyanın farklı yerlerinde sahnelenmeye devam ediyor.

Tim Etchells

İngiltere’de yaşayan sanatçı ve yazar Tim Etchells’ın pratiği, performans, görsel sanatlar ve kurgu eserleri içeriyor. Etchells farklı bağlamlarda gerçekleştirdiği yapıtlarını, Tate Modern, Hayward Gallery, Witte de With ve MuHKA gibi dünya çapındaki çeşitli kurumlarda sergiledi.

Etkinlik ücretsizdir.


Arter

Irmak Caddesi No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul

Salı-Pazar 11:00 – 19:00
Perşembe 11:00 – 20:00

Paylaşın!

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir