Arter Mayıs Ayında İki Yeni Sergiyi Ziyarete Açıyor

Arter, 19 Mayıs’ta yeni grup sergisi Koyun Koyuna’yı ve Ahmet Doğu İpek’in Başımızda Siyahtan Bir Hâle başlıklı kişisel sergisini ziyaretçilerle buluşturacak. Küratörlüğünü Eda Berkmen’in üstlendiği Koyun Koyuna başlıklı grup sergisi, yapıtları uyku teması etrafında bir araya getiriyor. Selen Ansen küratörlüğünde gerçekleşen Başımızda Siyahtan Bir Hâle sergisi ise, Ahmet Doğu İpek’in son iki yılda farklı mecraları kullanarak sergi bağlamında ürettiği eserleri bir araya getiriyor.

Annika Eriksson, Müthiş İyi Yer
Annika Eriksson, Müthiş İyi Yer, 2010, 7′, Video karesi

Koyun Koyuna
Küratör: Eda Berkmen
19 Mayıs 2022’den itibaren
Galeri 0

Eda Berkmen küratörlüğünde gerçekleşecek Koyun Koyuna başlıklı yeni grup sergisi, uyku temasına odaklanıyor. Sergi, bilişsel süreçlerdeki değişim ve düşük yoğunlukta fiziksel aktiviteyle tanımlanan ve canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için temel bir gereksinim olan bu durağan ve gizemli dinlenme durumuna farklı yaklaşımlar sunuyor. Koyun Koyuna sergisinde yer alan yapıtlar, uyku temasıyla bağlantılı mahremiyet ve paylaşım, birey ve topluluk, kucaklanma ve kısıtlanma, direniş ve teslimiyet, ilerleme ve tekrar gibi kavramlar etrafında toplanıyor. Uykunun geçmişle ve bilinçdışıyla bağı, çağdaş sanat yapıtlarının yanı sıra daha erken tarihli temsiller ve arkeolojik nesneler yoluyla sergiye dahil ediliyor. Koyun Koyuna, Arter’in giriş galerisinde ücretsiz olarak ziyarete açık olacak.

Sergide Yer Alan Sanatçılar
Ahu Akgün, Rasim Aksan, Alaettin Aksoy, Ann Antidote, Yüksel Arslan, Volkan Aslan, Ece Bal, Başak Bugay, Gökhan Deniz, Şükriye Dikmen, Marlene Dumas, Emine Ekinci, Annika Eriksson, İnci Furni, Nazmi Ziya Güran, İhsan Cemal Karaburçak, Gizem Karakaş, Evrim Kavcar, Merve Kılıçer, Eva Kotátková, Jarosław Kozłowski, Can Küçük, Nevhiz, Lara Ögel, Aslı Özdoyuran, İz Öztat, Necla Rüzgar, Pierrick Sorin, Mladen Stilinović, Etem Şahin, Ali Emir Tapan, Defne Tesal, Begüm Yamanlar

Ahmet Doğu İpek: Başımızda Siyahtan Bir Hâle
Küratör: Selen Ansen
19 Mayıs 2022’den itibaren
Galeri -1

Ahmet Doğu İpek’in Başımızda Siyahtan Bir Hâle başlıklı kişisel sergisi adını, Edip Cansever’in “Tragedyalar III” şiirinin bir dizesinden ödünç alıyor. Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği Başımızda Siyahtan Bir Hâle, sanatçının 2020–2022 yılları arasında farklı mecraları kullanarak sergi bağlamında ürettiği eserleri bir araya getiriyor. Kum fırtınası, yanardağ patlaması, heyelan ve güneş tutulması gibi doğa olaylarından yola çıkan resimler, çizimler, yerleştirmeler ve video eserler, insan ölçeğini aşan görkemli varoluşlarıyla hem büyüleyici hem de ürkütücü bir nitelik üstlenen bu fenomenleri soyut bir dille yorumluyor. Madde ile his, kurmaca ile gerçek, doğal ile yapay, elle tutulabilir olanla uçucu olan arasında karşılıklı bir etkileşim alanı yaratan eserler, izleyiciyi farklı ölçeklerin çarpıştığı bir tanıklık ve duyumsama sahasına davet ediyor.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Arter Pazartesi hariç her gün açık. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.


Arter

Irmak Cad. No: 13 Dolapdere/Beyoğlu 34435 İstanbul


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir