“Arter Yakın Plan” Dizisinin Yeni Yayını: Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)

David Tudor tarafından tasarlanan ve John Driscoll ile Phil Edelstein (Composers Inside Electronics, Inc.) tarafından gerçekleştirilen Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) başlıklı etkileşime açık yapıt, Sesli Dizi’nin dördüncü sergisi olarak Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli küratörlüğünde Arter’in performans salonlarından Karbon’da sergileniyor. Bu kendi kendini icra eden ses yerleştirmesi için Arter Yayınları’nın “Yakın Plan” başlıklı yayın dizisi çerçevesinde hazırlanan kitap geçtiğimiz günlerde okurlarla buluştu. Melih Fereli’nin John Driscoll ve Phil Edelstein ile gerçekleştirdiği kapsamlı söyleşiyi merkezine alarak Yağmur Ormanı’nın yolculuğuna odaklanan Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) başlıklı yayın, Arter Kitabevi’nden satın alınabilir veya kitabevi@arter.org.tr e-posta adresi üzerinden sipariş edilebilir.

Her kitapta Arter Koleksiyonu’nda yer alan tek bir esere odaklanan Arter Yakın Plan dizisi, Sarkis’in ikonik işi Çaylak Sokak’ın ardından, çağdaş sanat tarihinde önemli bir dönüm noktası olan ve 2018 yılında koleksiyona katılan Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) isimli etkileşimli yerleştirmeye derinlemesine bir bakış sunuyor.

Yerleştirmenin Arter’in Karbon adlı performans salonundaki gösterimiyle (10/09/2020–30/01/2022) de bağ kuran yayın, Arter Kurucu Direktörü ve bu serginin küratörü Melih Fereli’nin John Driscoll ve Phil Edelstein ile gerçekleştirdiği söyleşi aracılığıyla Yağmur Ormanı’nın evrimine, çevresinde gelişen işbirliklerine, CIE’nin (Composers Inside Electronics, Inc.) sosyal ritüellerine, eserin Arter’deki kurulum sürecine ve gelecek girişimler için atılan tohumlara ışık tutuyor. Tasarımını Esen Karol’un üstlendiği kitapta, yapıtın Arter’deki gösterimi bağlamında Orhan Cem Çetin’in çektiği fotoğraflar, okurları Yağmur Ormanı evreninde gezintiye çıkaran arşiv fotoğraflarıyla bir araya geliyor.

Yağmur Ormanı serisinin doğuşu koreograf Merce Cunningham’ın 1968 yılında benzer isimli dans gösterisi için David Tudor’dan bir müzik parçası sipariş etmesine dayanır. Yağmur Ormanı V (varyasyon 3), CIE’nin parçası olan besteciler John Driscoll ve Phil Edelstein tarafından geçmişte Yağmur Ormanı IV bağlamında David Tudor’la yaptıkları işbirliklerine dayanarak kendi kendini icra eden bir ses yerleştirmesi olarak geliştirildi. Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) Arter’in Karbon adlı performans salonunda ilk kez izleyici karşısına çıktı ve böylece üçüncü varyasyonun dünya prömiyeri gerçekleşti.

KÜNYE
Nisan 2021
128 sayfa
16,5 x 22 cm
Türkçe
ISBN 978-605-70354-2-4
70 TL
Yazar: Melih Fereli
Çeviren: Özgür Gökmen
Dizi ve Kitap Tasarımı: Esen Karol

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir