Arter’den Dopdolu 2020 Programı!

Arter'den Dopdolu 2020 Programı!

Geçtiğimiz Eylül ayında Grimshaw Mimarlık tarafından tasarlanan binasına taşınan Arter, 2020 programını sanatseverlere duyurdu.

Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Arter, yeni yerinde sergiler, etkinlikler, öğrenme ve yayınlardan oluşan çokdisiplinli bir programla yola çıkmış ve Eylül ayında eşzamanlı 7 sergiyle kapılarını açmıştı.

Arter, 2020’de koleksiyondan ve koleksiyon dışından sergilere yer vermenin yanı sıra yeni üretimleri desteklemeye devam edecek.

Sergiler

Cevdet Erek, Bergama Stereotip

Küratör: Selen Ansen

27.02-09.08.2020

Cevdet Erek’in Arter’deki galeri mekânına özel olarak tasarladığı bu yapıt, Büyük Bergama Sunağı’nı ve serüvenini yeniden yorumlayarak sesli bir mimari oluşturuyor. Bu mekâna özgü yerleştirme, halen Berlin’deki Hamburger Bahnhof Müzesi’nde sergilenmekte olan Bergama Stereo isimli yapıtın bir varyasyonu niteliğini taşıyor.

Nevin Aladağ, İzler

12.03-23.08.2020

Arter Koleksiyonu’nda yer alan bu üç kanallı video yerleştirmesinde Nevin Aladağ, çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği Stuttgart’ın kentsel ve doğal parçalarını müzik icracılarına dönüştürerek kentin bir portresini çiziyor.

KP Brehmer. Büyük Resim

Küratör: Selen Ansen

16.04-06.09.2020

2020’de Arter, Kapitalist Realizm hareketi ile ilişkilendirilen Alman Sanatçı KP Brehmer’in (1938-1997) kapsamlı bir retrospektifini sunacak. 200’ün üzerinde yapıtın ve arşiv malzemelerinin yer aldığı sergi, Neues Museum Nürnberg (Almanya), Hamburger Kunsthalle (Almanya), Kunstmuseum Den Haag (Hollanda) ve Arter tarafından gerçekleştirilen ortak yapımın son bölümü olacak.

Sesli Dizi No. 3: Duyan Gözler İçin

Küratör: Melih Fereli

14.05.2020-10.01.2021

Sesli Dizi kapsamındaki bu grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan çoğu müzikle güçlü bir bağ kuran 23 yapıtı bir araya getiriyor. John Cage’in rastlantısal müziği sessizlikle bir araya getiren deneysel yaklaşımını ve Fluxus sanatçılarını referans alan sergide, ziyaretçiler galeri alanına hâkim olan sessizliğin içinde yapıtlardan yükselen ”sesleri” keşfetmeye ve hayal etmeye davet ediliyor.

David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc.

Rainforest V (variation 3)

Küratör: Melih Fereli

14.05-01.11.2020

1968 yılında koreograf Merce Cunningham tarafından besteci David Tudor’a bir dans yapıtı olarak sipariş edilen Rainforest, daha sonra CIE’den (Composers Inside Electronics, Inc) John Driscoll ve Phil Edelstein tarafından kendi kendini icra eden bir ses yerleştirmesine dönüştürüldü. Yerleştirmede çeşitli biçimlerde birleştirilmiş gündelik kullanım nesneleri (örneğin bir şamandıra, plastik fıçı, bakır kova, saksı veya raket) tavandan sarkıyor ve önceden kaydedilmiş ses dosyalarından gelen sinyallerle titreşirken yağmur ormanlarının doğal seslerini hatırlatan bir ses çevresi meydana getiriyor.

Gökcisimleri Üzerine

Küratör: Kevser Güler

11.06.2020-07.02.2021

Bu grup sergisi Arter Koleksiyonu’ndaki, bir araya gelme ve dağılma, birbirine yaklaşma ve uzaklaşmanın imkânlarıyla uğraşan yapıtlardan bir konstelasyon sunuyor. Sergi, karşılaşma, birleşme ve çözülmelerin, duygulanımsal ve maddesel ilişkiler ağına ve tekil yapıtlar ile sergilerin bu bağlamdaki özgüllüklerine odaklanıyor.

Emre Hüner (kişisel sergi)

Küratör: Aslı Seven

03.09.2020-28.02.2021

Emre Hüner’in Arter’deki kişisel sergisi, farklı katmanlardan oluşan yarı-kurgusal bir senaryo metni etrafında beliren yeni çalışmalardan oluşuyor. Sergide yer alan film, heykel ve yerleştirmeler, kendini ölçek ve malzeme farkları ve tekrarları üzerinden hissettiren altyapısal bir makine-özneye işaret ediyor.

Alev Ebüzziya Siesbye (kişisel sergi)

Küratör: Eda Berkmen

10.09.2020-31.01.2021

Alev Ebüzziya Siesbye’nin Arter’deki kişisel sergisi tamamen yeni üretimlerden oluşuyor. Sanatçının renk, şekil ve boyut farklarını en aza indirgeyerek bu sergi için özel olarak ürettiği yüksek pişirimli çanaklar, güzellik, uyum ve dengenin evrenselliğini gündelik ve kadim bir nesnede buluşturuyor.

Koleksiyondan grup sergisi

Küratör: Selen Ansen

01.10.2020-02.05.2021

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan ve ”doğa” kavramı etrafında şekillenen bu grup sergisi, kültür, yapıntı, anlatılar ve ütopya kavramları aracılığıyla insanın doğaya yaklaşımını araştıracak.

Paylaşın!

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir