Arter’den Eğlenceli ve Öğretici Çevrimiçi Çocuk Atölyeleri

Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekillenen çevrimiçi çocuk atölyeleri, hem eğlenceli hem de öğretici içerikleriyle farklı yaşlardan katılımcıları çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya ve yaratıcı süreçleri deneyimlemeye davet ediyor. Başlama saati 11:00 olan çevrimiçi atölyeler 4 Aralık Cumartesi günü “Dönüşen Dokular ve Renkler”, 18 Aralık Cumartesi günü ise “Mona Lisa’ya Ne Olmuş?” başlığıyla düzenlenecek. Sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşen ücretsiz atölyelere katılmak için ogrenme@arter.org.tr adresine e-posta göndererek kayıt yaptırmak yeterli.

Ziyaretçilerini gerekli sağlık önlemleriyle ağırlamaya devam eden Arter’in fiziksel ortamdaki etkinliklerinin yanında Çevrimiçi Çocuk Atölyeleri de sürüyor. Herkesin yaratıcı sürecin parçası olabileceği bir ortamı mümkün kılmayı amaçlayan Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen atölyeler, Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekilleniyor.

Dönüşen Dokular ve Renkler
Candeğer Furtun, Yaprak, 1980, Seramik, 30 x 41 x 4 cm (Fotoğraf: Hadiye Cangökçe)

4–6 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlenen ve 4 Aralık 2021 Cumartesi günü gerçekleşecek olan “Dönüşen Dokular ve Renkler” başlıklı çevrimiçi atölye, Candeğer Furtun’un Arter’de sergilenen yapıtlarından ilham alıyor. Furtun’un doğa ve beden temalarına odaklanan pratiği üzerine bir sohbetle başlayacak atölyede çocuklar, yetişkin eşlikçileriyle birlikte oyun hamurunu şekillendirecek; formun, dokunun ve rengin dönüşümünü gözlemleyecekler. “Dönüşen Dokular ve Renkler” atölyesi için çocuklar, beyaz renkte oyun hamuru ya da seramik hamuru, bir miktar tarçın, kakao ve toprak, yapraklar, kürdan, resim kâğıdı, kalemtıraş ve kuru boya kalemleri kullanacaklar.

Mona Lisa'ya Ne Olmuş?
Serkan Özkaya, Dear Sir or Madam, 1996’dan itibaren, Mektuplar, belgeler, Arter Koleksiyonu Sergiden yerleştirme görüntüsü: Tedbir, 2021 (Fotoğraf: flufoto)

“Mona Lisa’ya Ne Olmuş?” başlığıyla 18 Aralık 2021 Cumartesi günü düzenlenecek çevrimiçi atölye ise, 6–9 yaş aralığındaki çocukları Tedbir başlıklı grup sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla sanat eserlerinin orijinalliği ve çağdaş sanat müzelerinin işleyişi üzerine düşünmeye çağırıyor. Çocuklar atölyede, Serkan Özkaya’nın Dear Sir or Madam başlıklı eserinde gördükleri, sanat tarihinin önemli yapıtlarından Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa eserini, bugünün üretim ve sergileme koşullarından yola çıkarak yorumlayacaklar. Gazete ve dergilerden buldukları görselleri kullanarak orijinal bir eser üretmenin ve onu sergilemenin olanaklarını araştıracaklar. “Mona Lisa’ya Ne Olmuş?” atölyesinde çocuklar, küçük boy tuval, akrilik ya da guvaş boya, boya kabı, su, fırçalar, makas, yapıştırıcı, gazete ve dergi sayfaları kullanacaklar.

Saat 11:00’de başlayacak çevrimiçi atölyeler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelere ogrenme@arter.org.tr adresine yazarak kayıt yaptırmak gerekiyor. Arter’in güncel programına ise arter.org.tr adresinden erişilebiliyor.

Paylaşın!

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.