Arter’in “Ağaçlar Nerede?” Atölyesinde Katılımcılar Orman Yaratacak!

Locus Solus
Thomas Geiger, Locus Solus sergisinden

Sanatçı Güneş Terkol yürütücülüğünde Arter’de yetişkinler için düzenlenen Perşembe Atölyeleri, 23 Haziran Perşembe günü saat 14:00’te “Ağaçlar Nerede?” atölyesiyle devam ediyor. Arter’de devam eden Locus Solus başlıklı grup sergisinden yola çıkan atölyede katılımcılar, kullanılmış kâğıtlardan bir orman oluşturacaklar. Perşembe Atölyeleri, Arter’in güncel sergilerinden seçilen farklı yapıtlar aracılığıyla çağdaş sanatta yorumlama ve üretim süreçlerinin keşfedilmesini amaçlıyor. Sınırlı sayıda katılımcı ve gerekli sağlık önlemleriyle gerçekleşecek atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Her yaştan katılımcının yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlayan Arter Öğrenme Programı’nın sergiler etrafında şekillenen etkinlikleri, hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda düzenleniyor. Program kapsamında sanatçı Güneş Terkol yürütücülüğünde düzenlenen ve eserler üzerine bir sohbetle başlayan Perşembe Atölyeleri, çeşitli üretim yöntemleri ve malzemelerin sunduğu imkânların araştırılmasıyla devam ediyor.

23 Haziran 2022 Perşembe günü saat 14:00’te Atölye’de gerçekleşecek “Ağaçlar Nerede?”nin içeriği, Thomas Geiger’in Arter’de devam eden Locus Solus başlıklı grup sergisinde yer alan eserlerinden yola çıkıyor. Katılımcılar, atölye kapsamında sergiyi ziyaret etmelerinin ardından Geiger’in kitap kapaklarını küçük ölçekli ağaç heykellerine dönüştürdüğü yapıtlarından esinle, eski dergileri ve gazete kâğıtlarını kullanarak bir orman yaratacaklar.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyenin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Arter Pazartesi hariç her gün açık. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

Güneş Terkol Hakkında

Güneş Terkol (d.1981, Ankara) 2004 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Ardından 2008 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 2018 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nde pedagojik formasyonunu tamamladı. Sanatçı, işlerinde kumaş, dikiş, ses ve desen üzerinden toplumsal cinsiyet konularıyla ilgileniyor. Ortaklaşa çalışmaların ve müşterek bir amaçla bir araya gelişlerin çok önemli olduğuna inanan sanatçı, farklı ülke ve şehirlerde yaptığı atölye çalışmalarında, atölyeye katılan bireylerin gündelik gerçekliklerinden ve hayallerinden yola çıkarak kolektif işler üretiyor. Sanatçı, 2005 yılından beri bireysel çalışmalarının yanı sıra Ha Za Vu Zu sanat kolektifi ile de üretimler yapıyor ve ayrıca müzik grubu GuGuOu ile performanslarına devam ediyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar